Středa 24. února 2021svátek má Matěj 1 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ruské rockerky zamířily do USA, Pussy Riot se k nim už neznají

Marija Aljochinová a Naděžda Tolokonnikovová na koncertě Amnesty International  v New Yorku.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Marija Aljochinová a Naděžda Tolokonnikovová na koncertě Amnesty International v New Yorku. | foto: ČTK

NEW YORK/MOSKVA Členky ruské punkové skupiny Pussy Riot Marija Aljochinová a Naděžda Tolokonnikovová vyzvaly ve středu na koncertě v New Yorku k propuštění protivládních demonstrantů vězněných v Rusku. Ve svém vystoupení krátce před zahájením zimních olympijských her v Soči také zopakovaly požadavek, aby odešel ruský prezident Vladimir Putin. V Moskvě mezitím zbytek skupiny oznámil, že obě dívky už členkami Pussy Riot nejsou, protože se cílům skupiny vzdálily.

Ruské aktivistky, které se nedávno dostaly z vězení po prezidentské amnestii, promluvily na koncertě pořádaném na podporu lidských práv mezinárodní organizací Amnesty International. Bylo to jejich první veřejné vystoupení ve Spojených státech.

"Neodpustíme a nezapomeneme, jak režim zachází s našimi spoluobčany. Žádáme svobodné Rusko, Rusko bez Putina," prohlásila Tolokonnikovová poté, co obě ženy uvedla na pódium americká popová hvězda Madonna.

ČTĚTE TAKÉ:

Dvojice členek Pussy Riot se na koncertě také snažila upozornit na osud osmi zadržovaných ruských demonstrantů, kteří byli obviněni z porušování veřejného pořádku během protestů proti Putinovi v roce 2012 a mají tento měsíc vyslechnout rozsudek.

Pussy Riot: Už k nám nepatří

Šestice anonymních členek Pussy Riot mezitím na blogu skupiny oznámila, že Aljochinová a Tolokonnikovová se cílům punkové skupiny vzdálily natolik, že už členkami Pussy Riot nejsou. Skupina vítá jejich propuštění z věznice a oceňuje jejich boj proti režimu, praví se v prohlášení. Aljochinová a Tolokonnikovová ale údajně odmítají kontakt s ostatními rockerkami a radikální program Pussy Riot je jim cizí.

Vystoupení obou dívek v New Yorku prý skupina Pussy Riot sleduje s rozhořčením, protože punkerky nikdy neúčinkují v legálních koncertech s vysokým vstupným. Programem Pussy Riot zůstává radikální feminismus a protikapitalistická ideologie. Image bojovnic za lidská práva poslušných zákonů škodí pověsti skupiny, stojí v prohlášení, jehož autorky se podepsaly přezdívkami Kot, Garadža, Fara, Šajba, Serafima a Šumacher.

Několik členek Pussy Riot bylo uvězněno v roce 2012 za výtržnosti v pravoslavném moskevském chrámu, kde zazpívaly punkovou modlitbu proti Putinovi. Dvouletý trest pro mladé ženy vyvolal ve světě rozhořčení a k jejich osvobození vyzývaly světoznámé osobnosti, včetně Madonny.

Marija Aljochinová.

Marija Aljochinová.

Na tiskové konferenci po koncertě v New Yorku Aljochinová řekla, že ani v nejmenším nelituje vystoupení, kvůli kterému skončila ve vězení. Zdůraznila také, že hodlá nadále žít v Rusku.

V USA plánují aktivistky navštívit věznice a setkat se s nevládními organizacemi, aby získaly představu o tom, jak by se daly zlepšit podmínky v ruských vězeních.

Členky Pussy Riot byly již na obdobné návštěvě v Nizozemsku, kde prohlásily, že si nedokážou představit, že by ruské káznice mohly někdy vypadat jako ty nizozemské.

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

Cukrářka Klára Frycová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Napište deníček o lásce a vyhrajte láhev prosecca
Napište deníček o lásce a vyhrajte láhev prosecca

Romantika, trapas, legrace, vášeň, sex… to všechno možná máte spojené se vzpomínkou na nějakou svou lásku. Pojďte se o svůj příběh podělit s...