Čtvrtek 25. února 2021svátek má Liliana 1 °C jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Pussy Riot na svobodě. Punk vystřídá boj za lidská práva

Naděžda Tolokonnikovová a Marija Aljochinová tiskové konferenci v Moskvě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Naděžda Tolokonnikovová a Marija Aljochinová tiskové konferenci v Moskvě. | foto: ČTK

MOSKVA Dvě členky ruské punkové skupiny Pussy Riot Marija Aljochinová a Naděžda Tolokonnikovová, které před pár dny vyšly z vězeňských táborů na svobodu, hodlají založit organizaci na ochranu lidských práv nazvanou Právní zóna. Oznámily to na páteční tiskové konferenci.

Zóna je v ruštině mnohoznačný výraz. V tomto případě ale kontext zjevně odkazuje na slangové označení pro nápravné zařízení.

"Budeme pracovat s uvězněnými," řekla Aljochinová. Obě punkerky hodlají shromažďovat a rozšiřovat stížnosti vězňů na porušování jejich práv za mřížemi, což je situace, kterou samy zažily. Nejhorší je totiž podle Tolokonnikovové to, že "není možné promluvit a být slyšen".

Čtěte více o Pussy Riot:

Obě si odpykávaly dvouletý trest za "punkovou modlitbu" proti prezidentu Vladimiru Putinovi, kterou uspořádaly loni v únoru v moskevském chrámu Krista Spasitele. Do vypršení trestu jim zbývalo čtvrt roku, než 23. prosince díky amnestii vyšly na svobodu.

Své propuštění spojují se snahou vylepšit obraz Ruska před únorovou zimní olympiádou v Soči, což je vysněný Putinův projekt. Samy se však nehodlají zřeknout snahy o svržení nynějšího režimu v zemi.

"Pokud jde o Putina, nezměnily jsme své stanovisko," řekla Tolokonnikovová. "Chtěli bychom pokračovat v tom, co nás dovedlo do vězení. Stejně jako dříve jej chceme vyhnat," dodala. Putina by nejraději nahradila nedávno omilostněným oligarchou Michailem Chodorkovským. "Když se (Putin) snaží kontrolovat vše, dříve či později se mu kontrola vymkne z rukou," poznamenala Aljochinová.

Otrocká práce, stalinské poměry

S finanční pomocí od Chodorkovského nepočítají, hodlají však s někdejším "vězněm Kremlu" spolupracovat "ideově a koncepčně", a proto mu napsaly dopis. "V žádném případě nejde o finanční spolupráci. Vážíme si ho jako silného člověka, neuvěřitelnou osobnost, která si prošla mnohem silnější vězeňskou zkušeností než my," řekla Tolokonnikovová.

Bývalý ropný magnát, sponzor opozice a kritik Kremlu Chodorkovskij strávil za mřížemi deset let, než jej Putin omilostnil a mohl odletět do Berlína (více ČTĚTE ZDE).

Pomůže Navalnyj? Nebo Vlasov?

Aktivity Právní zóny chtějí punkerky financovat z dobrovolných příspěvků. Doufají, že s organizací tohoto podniku jim pomohou zkušenější experti, například opoziční předák Alexej Navalnyj či aktivista pomáhající vězňům Sergej Vlasov.

Tolokonnikovová se už při odchodu z věznice zapřisáhla, že bude usilovat o pád náčelníka věznic v Mordvinsku, kde si zprvu odpykávala trest a kde zažila "stalinské poměry", včetně "otrocké práce" odsouzených.

Při obraně vězňů nehodlají využívat značku Pussy Riot, nicméně tento projekt podle Tolokonnikovové už žije dál svým životem v nejrůznějších podobách všude po světě. Sama nevylučuje, že se zase někdy zapojí do "hudebních experimentů".

Uvěznění punkerek za vystoupení moskevském chrámu vyvolalo ve světě rozhořčení a k osvobození Pussy Riot vyzývaly západní hvězdy, jako je Madonna či Paul McCartney.

,

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

Na Slavii byl i ředitel České televize Petr Dvořák. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Na Slavii byl i ředitel České televize Petr Dvořák. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Na Slavii byl i ředitel České televize Petr Dvořák. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Napište deníček o lásce a vyhrajte láhev prosecca
Napište deníček o lásce a vyhrajte láhev prosecca

Romantika, trapas, legrace, vášeň, sex… to všechno možná máte spojené se vzpomínkou na nějakou svou lásku. Pojďte se o svůj příběh podělit s...