Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Nenávist vůči sexuálním menšinám v Evropě narůstá. Situace se zhrošuje hlavně v Polsku a Maďarsku

Svět

  13:16
Praha - V Evropě přibývá nenávisti vůči sexuálním menšinám a v prosazování rovného přístupu k nim v posledních letech nenastal pokrok. Naopak se objevují pokusy o omezování dosažených práv.

Jeden z účastníků Prague Pride. foto:  Michal Sváček, MAFRA

Na mezinárodní konferenci o situaci leseb, bisexuálů, translidí a intersexuálů (LGBTI) to ve čtvrtek v Praze řekla Katrin Hugendubelová z vedení organizace ILGA-Europe, která zastřešuje na 600 spolků a uskupení z 54 zemí Evropy a střední Asie. Podle aktivistů se zhoršuje situace například v Maďarsku či Polsku, ale i v dalších státech.

Ostravou prošel průvod hrdosti LGBT, od odpůrců jej museli oddělit těžkooděnci

„Pozorujeme neuvěřitelný nárůst nenávisti. Anti LGBTI téma je součástí politiky a nenávist vůči komunitě se využívá jako součást politické hry. Je to globální fenomén,“ uvedla Hugendubelová. Podle ní se příslušníci menšin začínají cítit méně v bezpečí.

O situaci lidí z komunity LGBTI v různých zemích jedná nyní v Praze přes 500 aktivistů a zástupců zemí Evropy a střední Asie. Zpřísněná bezpečnostní opatření jsou i na pražské akci, a to kvůli ochraně účastnic a účastníků. Někteří dorazili ze zemí, kde čelí kvůli své sexuální orientaci pronásledování.

O šíření homofobie v Polsku či Maďarsku, zhoršování podmínek či akcích proti sexuálním menšinám mluvili tamní aktivisté. Zmínili pochody krajně pravicových radikálů. „Začínáme mít pocit, že se v Maďarsku může stát LGBTI a Romům vše, následuje se ruský scénář,“ uvedl Laszlo Farkas.

V Polsku zaútočili extrémisté na průvod hnutí LGBT. Házeli po účastnících kamení a dělbuchy

Z odporu proti právům LGBTI a obrany tradic udělala jedno z klíčových témat nedávné volební kampaně Polská konzervativní strana Právo a spravedlnost, která je blízká katolické církvi. Krakovský arcibiskup v létě mluvil o „duhovém moru“. Podpořil ho pak český kardinál Dominik Duka i slovenští a maďarští představitelé katolické církve. Proti homosexuálům vystupují také někteří čeští kněží. K homosexualitě se vyjadřují i někteří čeští politici. Odmítají snahu o úpravu českých zákonů ke srovnání podmínek, mluví o ideologii homosexualismu.

Podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) nejsou slovní či jiné výpady vůči LGBTI jen záležitostí střední Evropy či zemí V4. „Viděli jsme nárůst extremistických stran v celé EU. Část jejich rétoriky se týká LGBTI. Není to ale jen středoevropský problém, je to všude v Evropě, kde pozorujeme tyto negativní trendy,“ uvedl Petříček. Zdůraznil, že lidská práva jsou jen jedna a mají platit pro všechny. „Dlouhodobou politikou ČR je ochrana lidských práv a jejich prosazování,“ dodal ministr.

Podle Hugendubelové pokrok v zajištění rovného přístupu ale v posledních letech nenastal. „Je to poprvé, kdy musíme říct, že jde o obrat zpět. Nejsou to jen řeči, ale i pokusy o návrat v legislativě. Věci, které byly dosaženy, jsou v ohrožení,“ uvedla zástupkyně ILGA-Europe. Podotkla, že pokud se výpady zaměří na jednu skupinu, terčem se příště mohou stát menšiny jiné.

V Česku je možné od července 2006 uzavírat registrované partnerství. Od té doby zákonodárci pravidla neměnili. Rovný přístup v některých věcech ale nařídil Ústavní soud. Aktivisté nyní usilují o manželství pro všechny.

Autor:

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...