Čtvrtek 12. prosince 2019svátek má Simona 1 °C sněžení Předplatné LN
5. dubna 2017 11:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Adios!‘ Mexický deník Norte končí po nedávné sérii vražd novinářů

Deník Norte končí kvůli násilí na novinářích v Mexiku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Deník Norte končí kvůli násilí na novinářích v Mexiku. | foto: Reuters

PRAHA Deník Norte z mexického pohraničního města Juárez oznámil v úterý svůj konec. Podle vedení bylo po nedávných nepotrestaných vraždách novinářů již příliš těžké pokračovat v přípravách tištěného vydání. Podle informací serveru deníku The Guardian bude deník Norte pokračovat, ale jen v online vydání.

Editor deníku Oscar Cantu Murguia informoval čtenáře o svém rozhodnutí v dopise na rozloučenou nadepsaným „Adios!“, který byl vydán na první straně novin i v online verzi.

Podle Guradianu psal editor o nedávné vraždě novinářky Miroslavy Breachové z města Chihuahua, které stejně jako Juárez leží ve státě Chihuahua. Breachová byla reportérkou celostátního deníku La Jornada a často spolupracovala s Norte.

Novinářka byla osmkrát střelena ve svém autě. Spolu s ní tehdy bylo její dítě, kterému útočník neublížil. V autě jen zanechal zprávu: „Za moc proříznutou pusu.“

„V tento den, vážený čtenáři, se na tebe obracím, abych ti řekl, že jsem se rozhodl ukončit vydávání těchto novin, mimo jiné kvůli tomu, že zde nejsou ani záruky ani bezpečí vykonávat kritickou a vyváženou novinářskou práci,“ napsal editor na titulní stranu novin.

Budova deníku Norte ve městě Juárez, Mexiko.

Budova deníku Norte ve městě Juárez, Mexiko.

„Během 27 let jsme bojovali a přijímali útoky i tresty ze strany jednotlivců i vlád za to, že jsme odhalovali jejich špatné praktiky a korupční jednání, jež poškozovaly naše město i lidi, kteří v něm žijí. Ale žádná práce, ani firma, nestojí tolik, jako lidský život,“ uvedl Cantu Murguia pro agenturu Reuters.

„Pokračovat v takovém trendu se společností, ať už v papírové, nebo v online verzi, by uvedlo v riziko každého, kvůli tomu typu žurnalistiky, který děláme,“ vysvětloval v dopise editor.

V Mexiku bylo podle Komise za obranu novinářů od roku 1992 zabito kvůli práci nejméně 38 žurnalistů. Z neobjasněných důvodů pak bylo ve stejném období zavražděno dalších 50 novinářů.

Na konci března se v Mexiku stalo terčem útoků hned pět novinářů, z čehož čtyři zemřeli. Juárez se během poslední dekády stal hlavním městem vražd kvůli probíhající válce drogových kartelů.

mhMartin Hampejs, Reuters
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!