26. února 2017 11:53 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Byla fenoménem i vzorem pro kurdské ženy. Válečná reportérka zahynula v Mosulu

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 16Diskuse
Reportérka Shifa Gardiová pro televizní stanici Rudaw. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Reportérka Shifa Gardiová pro televizní stanici Rudaw. | foto: Twitter/@RudawEnglish

PRAHA „Ztratili jsme odvážnou a profesionální žurnalistku,“ napsala představitelka kurdské vlády v USA Bryan Rahmanová. Třicetiletá novinářka zemřela, zatímco přinášela informace z předních linií bojů v iráckém Mosulu. Podle prezidenta Kurdů byla „vzorem pro ženy i mladé Kurdy.“

Válečná reportérka a hlasatelka pro iráckokurdskou televizní stanici Rudaw byla zabita v sobotu během práce v předních liniích u města Mosul, kde bojují irácké jednotky s Islámským státem.

Shifa Gardiová, byla milovanou novinářkou a jedinečným fenoménem v profesi, které dominují muži, píše CNN. Zemřela při výbuchu bomby na silnici. Exploze podle stanice Rudaw, pro kterou Gardiová pracovala, zranila i jejího kameramana Younise Mustafu.

Reportérka Shifa Gardiová pro televizní stanici Rudaw.

Reportérka Shifa Gardiová pro televizní stanici Rudaw.

Gardiová informovala nejen o posunech válečné linie v Mosulu, ale také o situaci uprchlíků. Začala přinášet zprávy z Mosulu již od začátku ofensivy v říjnu 2016. Její misí bylo najít masový hrob, kde bojovníci IS údajně pozabíjeli stovky civilistů z Mosulu.

Kurdský prezident Masoud Barzani, řekl podle kurdské televize Rudaw, že „její smrt zdůraznila roli, pozici, oběť a houževnatost kurdských žen.“ Podle něj byla vzorem pro ženy i mladé Kurdy.

Kurdské etnikum žije v Iráku, Íránu, Turecku a Sýrii. Ačkoliv Kurdové nemají vlastní stát, v Iráku získali značnou autonomii a mají svou vlastní vládu. V současnosti bojují na straně irácké armády proti Islámskému státu.

Reportérka ještě pár hodin před svou smrtí přenášela živě ze západního Mosulu, kde byla společně s iráckými jednotkami v pozadí. Ke kurdské televizní stanici se připojila v roce 2013.

25.února 2017 v 16:32, příspěvek archivován: 26.února 2017 v 12:05

VIDEO: #ShifaGardi who was killed by a roadside bomb 2day in #Mosul,rescued a wounded rabbit in a village south of of the city as she was reporting https://t.co/zZJyudKGF2

Pro zobrazen? videa mus?te m?t zapnutou podporu JavaScriptu

#ShifaGardi who was killed by a roadside bomb 2day in #Mosul,rescued a wounded rabbit in a village south of of the city as she was reporting https://t.co/zZJyudKGF2

Stanice Rudaw uctila její smrt na svých stránkách. Připomněla její schopnost empatie zveřejněním reportáže z uplynulého týdne. Během bojů o západní část Mosulu byla schopná zachránit z bojiště malého králíka.

Reportérka Shifa Gardiová s králíkem, kterého zachránila na předměstí Mosulu

Gardiová s králíkem, kterého zachránila na předměstí Mosulu.

„Narazila jsem na toho králíka ve vesnici Albu Saif, která byla osvobozena včera večer. Králík trpí podvýživou. Budeme se o něj starat a potom ho předáme agentuře pro ochranu zvířat, která je ochotná se o něj starat,“ řekla v reportáži Gardiová.

Vzor pro mladé ženy

„Ztratili jsme velmi talentovanou osobu. Shifa nebyla jen chytrou žurnalistkou, ale také velmi loajální a váženou ženou,“ řekl výkonný ředitel televize Rudaw Ako Mohamm kolegům Gardiové.

Bývalá žurnalistka a představitelka kurdské vlády ve Spojených státech amerických Bryan Sami Rahmanová napsala, že Kurdistán „ztratil odvážnou a profesionální žurnalistku, která byla schopná prorazit.“

25.února 2017 v 15:26, příspěvek archivován: 26.února 2017 v 11:40

Saddened to hear Shifa Gardi has been killed. We have lost a courageous and professional journalist who cracked the glass ceiling #Rudaw https://t.co/63NeNu06HR

Její smrt okomentoval i americký ambasador v Iráku Douglas Silliman. „Velmi smutné zprávy,“ napsal ve své kondolenci pro rodinu Gardiové na twitteru.

25.února 2017 v 17:18, příspěvek archivován: 26.února 2017 v 11:40

Very sad news. Deep condolences to family and friends of #ShifaGardi https://t.co/YGvWfmbCTE

Podle ministra zahraničních věcí kurdské regionální vlády Falaha Mustafy byla Gardiová statečnou novinářkou a vzor pro mladé ženy. Gardiová se narodila jako uprchlík v Iránu v roce 1986. Vystudovala univerzitu Salahaddin v Irbilu. Její novinářská kariéra začala v roce 2006.

  • 16Diskuse
Martin Hampejs

Autor

Martin HampejsMartin.Hampejs@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz