7. března 2017 10:15 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Irácké vládní síly dobyly v Mosulu komplex budov regionální vlády

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 2Diskuse
Irácký voják pálí po nepřátelských jednotkách Islámského státu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Irácký voják pálí po nepřátelských jednotkách Islámského státu. | foto: Reuters

MOSUL Irácké vládní jednotky dobyly v noci na úterý v severoiráckém Mosulu z rukou radikálů komplex budov regionální vlády. Obsadily i mosulské muzeum a pobočku centrální banky, kterou samozvaný Islámský stát (IS) používal jako soud. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na vládní síly.

Pokračuje tak ofenziva v západním Mosulu, jehož východní část má vláda pod kontrolou od ledna.

„Byly zabity desítky radikálů (z IS),“ uvedl mluvčí iráckých jednotek rychlé reakce. Armáda v noci dobyla mimo jiné sídlo guvernéra governorátu Ninive a přilehlé vládní budovy. Pod kontrolu dostala i hlavní mosulské muzeum, které radikálové zničili a vyplenili.

Irácké bezpečnostní síly v úterý dobyly i hlavní pobočku centrální banky, kterou radikálové z IS používali k vynášení tvrdých trestů nad těmi, kdo se nechovali podle jejich extremistické ideologie. Mezi rozsudky bylo podle agentury Reuters kamenování, shazování lidí ze střech budov či usekávání rukou.

Dobytí vládního komplexu otevírá cestu k postupu do historického centra, které už radikálové nejspíš také vyplenili a zničili. Následující fáze bude ale mnohem komplikovanější, neboť v hustě obydleném centru ztěžují boj jednak úzké uličky a také to, že tam stále zůstávají zřejmě desetitisíce civilistů.

Druhé největší město Iráku ovládli radikálové z IS v červnu 2014, kdy z tamní velké mešity vůdce IS abú Bakr Bagdádí vyhlásil na ovládaných územích Iráku a Sýrie chalífát, tedy vládu hlavy muslimské obce.

Irácký voják v boji s nepřátelskými jednotkami.
Irácký voják s ručně vyrobenou zbraní Islámského státu.

Vládní ofenziva za znovudobytí Mosulu, který je nyní poslední významnou baštu IS v zemi, začala v polovině loňského října. V lednu se vládním jednotkám podařilo dobýt východní část města. Do bojů je nasazeno na 100.000 iráckých vojáků, policistů a kurdských pešmergů, západně od Mosulu bojují šíitské milice.

ČTK
  • 2Diskuse

Najdete na Lidovky.cz