25. února 2017 12:34 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Irácké vládní síly hlásí hlubší průnik do západního Mosulu. IS klade tuhý odpor

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Iráčtí vojáci hledají příslušníky Islámského státu v Mosulu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Iráčtí vojáci hledají příslušníky Islámského státu v Mosulu. | foto: Reuters

MOSUL Irácké vládní síly v sobotu postoupily hlouběji do západních částí severoiráckého města Mosul, přestože bojovníci radikální organizace Islámský stát (IS) kladou tuhý odpor. Východní část Mosulu, který je poslední významnou baštou organizace IS v Iráku, dobyly vládní jednotky v lednu.

Nedávno irácké vládní síly ovládly letiště a přilehlé vojenské základny na jihu města. To vojákům umožnilo v pátek vstoupit do čtvrtí západního Mosulu. S odvoláním na armádní zdroje o tom informovala agentura AP.

Sobotní postup usnadnila podle armády bezpilotní letadla, která zasáhla desítky islamistů. Další průnik jednotek na západ města umožní očekávané znovudobytí jihozápadního okraje Mosulu, protože to zlepší zásobování a spolupráci s vojáky ve východní části, věří podle AP velitel zvláštních jednotek.

Irácká policie už dříve varovala, že boje o západní Mosul budou velmi těžké, zejména kvůli úzkým uličkám v tamních čtvrtích a kvůli obavám o civilní ztráty, oblast je totiž hustě obydlená. Podle zpravodaje BBC je tam rovněž několik čtvrtí, jejichž obyvatelé podporují IS.

OSN se obává, že boje mohou ohrozit až 650 tisíc civilistů. Před zahájením ofenzivy vláda shazovala na západní část města informační letáky o blížícím se začátku bojů. Podle zástupce organizace Save the Children v Iráku, kterého v pátek citovala BBC, se ale tento týden podařilo ze západní části města uprchnout jen malému počtu lidí.

Irácký voják odvádí podezřelého ze spolupráce s IS.
Vojáci odvážejí podezřelého ze spolupráce s IS.

Ofenziva za znovudobytí druhého největšího iráckého města Mosulu, který má IS pod kontrolou od června 2014, začala loni v říjnu. Do bojů je nasazeno na 100 tisíc iráckých vojáků, policistů a kurdských pešmergů, západně od Mosulu bojují šíitské milice.

ČTK
  • 1Diskuse

Najdete na Lidovky.cz