22. března 2012 8:28, aktualizováno  12:22 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Střelec z Toulouse je mrtvý. Vyskočil z okna se zbraní v ruce

Mohamed Merah - podezřelý z vražd na jihu Francie | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mohamed Merah - podezřelý z vražd na jihu Francie | foto: Reuters

TOULOUSE Extremista Mohammed Merah, který zastřelil sedm lidí, je mrtvý. Zprávu o jeho smrti oficiálně potvrdil francouzský ministr vnitra. Při zásahu byli zraněni dva členové speciální jednotky. Podle francouzského ministra vnitra vyskočil Merah z okna koupelny svého bytu. Ještě předtím ho ale do hlavy zasáhla policejní střela.

Z místa obléhání od rána přicházely rozporuplné informace. Již od půlnoci se přitom Meraha snažili policisté dostat z bytu varovnými výbuchy. Ve čtvrtek dopoledne jim pak došla trpělivost a hodili do bytu omračující granáty. Merah kladl odpor, nechtěl se vzdát a údajně zranil tři policisty. Zásah podle informací z místa začal kolem 10.30.

Policejní hlídky před domem, v němž se vrah z Toulouse do poslední chvíle ukrýval.

Policejní hlídky před domem, v němž se vrah z Toulouse do poslední chvíle ukrýval.

Francouzský ministr vnitra Claude Gueant si potřásl rukou s policisty, kteří hlídkovali před domem, kde se vrah skrýval.

Francouzský ministr vnitra Claude Gueant si potřásl rukou s policisty, kteří hlídkovali před domem, kde se vrah skrýval.

Když do bytu vpadla policejní jednotka, Merah na ně divoce zaútočil. Nakonec ale ustoupil do koupelny a vyskočil z okna. Podle ministra vnitra Clauda Guéanta Merah při skoku držel zbraň, ze které ještě střílel. Před domem ho pak nalezli mrtvého.

Prezident Nicolas Sarkozy po poledni pogratuloval policii k úspěšnému zásahu.

Francouzské úřady až dosud usilovaly o to, aby byl dopaden živý a mohl být postaven před soud. Ministr vnitra Guéant ovšem dnes ráno prohlásil, že není jisté, zda je "ještě naživu". Podle posledních informací policie ztratila trpělivost a chce ho i mrtvého.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle Guéanta s ním policie v noci už "neměla žádný kontakt". Rozhlasové stanici RTL ministr řekl, že Merah ve středu večer prohlásil, že "by chtěl zemřít se zbraní v ruce".

První granáty už o půlnoci

Před půlnocí zazněly blízko obléhaného domu, v němž se extremista ukrývá, tři ohlušující výbuchy a po nějaké době byly hlášeny další dva stejně jako několik výstřelů. Některé zdroje to považovaly za zahájení útoku proti úkrytu extremisty, ministr vnitra ale informace popřel a upřesnil, že jde o další nátlakovou akci a zastrašovací manévr s cílem zesílit tlak na atentátníka. Do obléhaného domu byl přerušen přívod plynu a elektřiny.

Policie byt obléhala od středečních časných ranních hodin, kdy podnikla několik neúspěšných pokusů do něj proniknout. Už při prvním konfliktu zranil bránící se extremista nejméně dva policisty. Výměnou za telefon později předal policii kolt; možnou zbraň, jíž zavraždil ve dnech od 11. do 19. března celkem sedm lidí. Pak nastaly dlouhé hodiny vyjednávání, které nepřinesly žádný výsledek.

Proč Merah vraždil

Motivem činů Meraha, který údajně zabil tři vojáky a čtyři Židy včetně tří dětí, a který se přihlásil k teroristické síti Al-Káida, byla odveta za zavedení zákazu nošení muslimských šátků na veřejnosti a podíl francouzských jednotek na operaci v Afghánistánu.

Na hranicích mezi Pákistánem a Afghánistánem, kde se ukrývají ozbrojenci Al Kajdy, Merah pobýval a podstoupil tam výcvik. Za nejrůznější zlodějny strávil podle médií ve Francii rok a půl ve vězení. Kvůli tomu ho potom nepřijali do armády a jeho záliba ve zbraních ho nakonec zřejmě přivedla k terorismu.

Lidovky.cz, mtrMiluše Trefancová

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.