Sobota 29. února 2020svátek má Horymír -1 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Neonacisté a lidovci brojí proti mešitě v Brně, stojí v americké zprávě

Brněnská mešita - přes den klidná, ale při obřadech nestačí, tvrdí muslimové. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Brněnská mešita - přes den klidná, ale při obřadech nestačí, tvrdí muslimové. | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

NEW YORK Spojené státy si v pravidelné zprávě o náboženské svobodě ve světě všímají u České republiky sporů ohledně stavby mešity v Brně, příležitostných projevů antisemitismu a extremismu či otázky církevních restitucí.

Celkově ale USA ke svobodě vyznání v Česku nemají větší výhrady. Špatná situace naopak podle Američanů panuje například v Afghánistánu, Barmě, Saúdské Arábii, Eritreji či na Kubě.

Náboženské svobody ve 200 zemích

Americké ministerstvo zahraničí zprávu o svobodě náboženského vyznání vypracovává pravidelně každý rok. Uložil jí to zákon z roku 1998.

Aktuální zpráva se týká téměř 200 zemí a období od začátku července 2009 do konce letošního června.

V České republice podle zprávy panuje ústavou zaručená náboženská svoboda, do které vláda nezasahuje, a nábožensky tolerantní je i většinová společnost. Výjimkou je podle amerického ministerstva zahraničí zejména "malé, ale vytrvalé a relativně dobře organizované hnutí pravicových extremistů zastávajících protižidovské postoje".

"Antisemitismus ale přetrvával i mezi jinými částmi populace, včetně neonacistických skupin a islámských extremistů. Obecně jsou ale veřejné projevy antisemitismu velmi vzácné. Úřady energicky vyšetřovaly a postihovaly popírání holocaustu," uvedlo americké ministerstvo.

Neonacisté a lidovci proti mešitě

Pravicoví extremisté se podle zprávy angažovali i v protestech proti zamýšlené výstavbě druhé mešity v Brně. "Proti plánu se stavělo i místní vedení centristické křesťanské-demokratické strany," uvádí se v dokumentu.

Přibližně tři desítky lidí se v Hradci Králové sešly na Happeningu za svobodu a demokracii a proti islamizaci Evropy. Na Masarykově náměstí veřejně grilovali vepřové maso a pili pivo.

Jeho autoři také připomínají, že Česká republika stále nedořešila restituce církevního majetku zabaveného komunistickým režimem. V případě židovského majetku je podle zprávy situace výrazně lepší, když stát vrátil židovským organizacím většinu nemovitostí i uměleckých předmětů, které jim dříve patřily.

U jednotlivců je situace horší, protože je často obtížné vystopovat majitele uměleckých předmětů či řešit situace, kdy již nežije žádný dědic.

Utlačovaní křesťané v Afghánistánu

Ve světě si zpráva, kterou dnes představila americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová, všímá zejména případů útlaku a náboženského pronásledování. Upozornila například na rostoucí trend násilného vyhošťování jednotlivců do zemí jejich původu, kde jim hrozí postih za jejich náboženské aktivity.

Týká se to například ujgurských muslimů v Číně, které obecně náboženské projevy reguluje, či podobných pokusů vůči domnělým muslimských extremistům v Uzbekistánu.

V Afghánistánu si zase americké ministerstvo zahraničí všimlo netolerantním výpadů vůči lidem nemuslimského vyznání, například křesťanům, hinduistům či sikhům.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

TIP: Jak vybrat umělé mléko? Chtějte takové, které připomíná mateřské
TIP: Jak vybrat umělé mléko? Chtějte takové, které připomíná mateřské

Může se stát, že maminka ze zdravotních důvodů kojit nemůže nebo má mléka málo, případně má dítě problémy se sáním. Trápit se donekonečna tím, že vás maminka kojila do dvou let a vy už po pár měsících nemáte ani kapku, není nic platné.