22. července 2019 21:11 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Nepřihlášení Syřané do 4 týdnů musí z Istanbulu, může jít až o milion lidí. Za rozhodnutím je ekonomická recese

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Reuters

Istanbul Istanbulské úřady v pondělí daly syrským uprchlíkům se statusem dočasné ochrany, kteří nejsou v Istanbulu přihlášení, čtyři týdny na opuštění města. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž není zcela jasné, kolika lidí se termín týká. Zatímco podle starosty v největším městě Turecka žije až milion Syřanů, registrovaných jich tu podle ministerstva vnitra je kolem půl milionu.

Syřané se statusem dočasné ochrany neregistrovaní v Istanbulu mají do 20. srpna odejít do provincií, kde jsou hlášení, jinak k tomu budou donuceni. Těm, kteří nejsou zaregistrovaní nikde, místo určení přidělí ministerstvo vnitra, uvedl v pondělí úřad istanbulského guvernéra. Turecká bezpečnostní síly v posledních dnech zintenzivnili v Istanbulu kontroly totožnosti, zejména v metru, na nádražích a ve čtvrtích, kde jsou silně zastoupeni syrští uprchlíci, napsala agentura AFP.

Syrský prodavač Ahmed je vyfocen v istambulské čtvrti Kucukcekmece, jak prodává...
Syrští uprchlíci z Aleppa na ulicích Istanbulu rozveselují kolemjdoucí svou...

Hospodářská recese a vysoká míra nezaměstnanosti podnítila v Turecku nevraživost vůči 3,6 milionu syrských uprchlíků, kteří se sem uchýlili kvůli válečnému konfliktu ve své zemi. Pondělnímu nařízení letos v Istanbulu předcházely dva incidenty, při nichž dav zaútočil na obchody a domy Syřanů. Podle studie istanbulské univerzity Kadira Hase stoupl počet Turků, kterým Syřané v zemi vadí, z 54,5 procenta v roce 2017 na letošních 67,7 procenta.

Většina syrských uprchlíků v Turecku žije v jižních provinciích blízko hranic se Sýrií. Nejvíce jich ale přebývá v Istanbulu na severozápadě země.

Syřané se statusem dočasné ochrany musí přebývat v té provincii, kde jsou registrováni. Pokud se chtějí přemístit na jiné místo v Turecku, potřebují k tomu speciální povolení.

Agentura Reuters s odvoláním na tři svědky napsala, že někteří syrští uprchlíci byli v uplynulých týdnech vráceni do severní Sýrie. Jeden z nich Reuters řekl, že spolu s ním bylo deportováno nejméně sto Syřanů. Všichni tři lidé, na které se Reuters odvolává, tvrdí, že byli přinuceni podepsat, že se do Sýrie vracejí dobrovolně. Syrská vláda se k údajným deportacím nevyjádřila.

ČTK

Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci
Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci

Výchova dětí je těžká disciplína a neexistuje univerzální návod. Jak potrestat dítě, které neposlouchá? Fyzické tresty, zákazy nebo stačí jen domluva? Odborníci v tom mají jasno.

Najdete na Lidovky.cz