Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Netanjahu zřejmě nebude po 12 letech premiérem Izraele. Krajně pravice podpoří opoziční návrh

Svět

  20:33aktualizováno  20:55
Jeruzalém - Lídr izraelské krajně pravicové strany Jamina Naftali Bennett podpoří opoziční návrh na vytvoření vlády, ve které po dvanácti letech už nebude premiérem Benjamin Netanjahu. Informují o tom v neděli zahraniční tiskové agentury. Bennettovo oznámení označují za klíčový krok pro vytvoření kabinetu.

ilustrační snímek foto: Reuters

Koaliční vládu se teď snaží sestavit opoziční lídr Jair Lapid, šéf strany Ješ Atid. Prezident Reuven Rivlin ho tímto úkolem pověřil, když se nepodařilo po březnových volbách sestavit vládní koalici Netanjahuovi. Lapid má čas na dohodu do středy 2. června.

Naftali Bennett, lídr izraelské krajně pravicové strany Jamina.
Devětačtyřicetiletý Naftali Bennett, šéf nacionalistické strany Pravice...

„Oznamuji dnes, že mám v úmyslu ze všech sil pracovat na vytvoření vlády jednoty s Jairem Lapidem, předsedou (strany) Ješ Atid,“ uvedl Bennet ve svém televizním prohlášení. „Buď budou páté volby, nebo vláda jednoty,“ dodal šéf strany, která je podle BBC klíčová pro vytvoření nového koaličního kabinetu.

Izrael před soudem? Podle komisařky pro lidská práva mohou nálety v Gaze být válečným zločinem

K sestavení vlády tyto strany potřebují hlasy dalších politických uskupení, včetně minimálně tiché podpory strany izraelských Arabů. Bennettovo rozhodnutí umožňuje Lapidovi vytvořit koaliční vládu složenou z pravicových, středových a levicových stran, poznamenala agentura Reuters.

Očekává se, že na základě dohody by se Bennett s Lapidem vystřídali na pozici premiéra, každý by měl vést zemi dva roky, uvedla agentura AP. Jako první by se do čela izraelské vlády postavil Bennett. Pokud Lapid ve vytvoření vlády nebude úspěšný, bude mít parlament 21 dní na výběr premiéra ze svých členů. Nepodaří-li se to ani poslancům, budou se muset konat nové volby. Ty by tak byly už pátými parlamentními volbami v Izraeli za dva a půl roku.

Naftali Bennett - lídr izraelské krajně pravicové strany Jamina:

  • V politice působí již 15 let, předtím podnikal a stal se milionářem. Je zastáncem anexe židovských osad na Západním břehu Jordánu a odmítá vznik palestinského státu. S dosavadním premiérem Benjaminem Netanjahuem má napjaté vztahy, přesto působil v jeho vládách jako ministr obrany či školství.
  • Devětačtyřicetiletý Naftali Bennett, šéf nacionalistické strany Pravice (Jamina), která skončila v březnových volbách pátá se sedmi mandáty, má šanci být novým premiérem Izraele, a ukončit tak Netanjahuovu éru.
  • Po letošních volbách zpočátku lavíroval: „Kdokoli se bude snažit vytvořit stabilní vládu, zjistí, že jsem energický a kreativní spojenec," řekl například. Během izraelské konfrontace s palestinským hnutím Hamás odmítl možnost vytvořit koaliční vládu bez Netanjahua. Poté ale změnil názor a dohodl se s opozičním lídrem a šéfem centristické strany Ješ Atid Jairem Lapidem, který byl 5. května pověřen sestavením nové vlády, když v této snaze neuspěl vítěz voleb Netanjahu.
  • Milionář a zastánce liberalizace ekonomiky Bennett vyzval opakovaně k anexi židovských osad na Západním břehu Jordánu. V roce 2020 například řekl, že chce, aby do deseti let žilo v osadách na palestinském Západním břehu Jordánu až milion židovských osadníků. Teď jich je tam 400.000.
  • Bennett je zastáncem rozšiřování osad a odmítá vytvoření palestinského státu, což by podle něj byla pro Izrael sebevražda. V minulosti například i slíbil porazit palestinské radikální hnutí Hamás "rozdrcením ze vzduchu" či "cílenými atentáty" na jeho čelné představitele.
  • Rodák z Haify (narozen 25. března 1972) je synem imigrantů z USA, kteří do Izraele přišli ze San Franciska po šestidenní válce v roce 1967. Sloužil v elitních armádních jednotkách, poté vystudoval práva na Hebrejské univerzitě v Jeruzalémě. V roce 1999 přesídlil do New Yorku, kde s přáteli založil softwarovou společnost Cyota, která zajišťovala bezpečnostní řešení pro tisíce finančních institucí. Bennett jako šéf společnosti firmu v roce 2005 prodal za 145 milionů dolarů (v dnešním kurzu přes tři miliardy korun).
  • V roce 2006 se vrátil do Izraele a stal se poradcem tehdejšího poslance a pozdějšího premiéra Netanjahua. Mimo jiné řídil tým, který připravil Netanjahuovu reformu školství. Dva roky (2010-2012) byl i šéfem Rady židovských osad v Judeji, Samaří a v Gaze (Ješa). Založil několik politických formací, v čele Židovského domova se stal v roce 2012 poslancem. O rok později se poprvé stal ministrem - poté byl mimo jiné ministrem hospodářství, školství či obrany (2019-2020).
  • Bennett, který je třeba i proti sňatkům osob stejného pohlaví, je ženatý a má čtyři děti. Svého nejstaršího syna pojmenoval Joni - podle Netanjahuova bratra, který byl zabit při izraelské osvobozovací akci rukojmích na letišti v ugandském Entebbe v roce 1976.
Autor:
Témata: Zahraničí