Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Svět

Netanjahu po 12 letech končí. Šéf izraelské opozice oznámil prezidentovi, že sestavil vládní koalici

Ja’ir Lapid, lídr izraelské strany Ješ Atid foto: Reuters

Aktualizováno
JERUZALÉM - Lídr izraelské opozice Jair Lapid oznámil prezidentovi Reuvenovi Rivlinovi, že se mu podařilo sestavit vládní koalici. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na prezidentskou kancelář. Dohoda znamená konec dvanáctiletého období Benjamina Netanjahua na postu izraelského premiéra.
  22:51aktualizováno  23:11

Sága rodiny Herzogů pokračuje. Kdo se stal prezidentem Izraele a co od něj ve funkci čekat?

Dohoda přišla jen krátce před koncem lhůty, kterou Netanjahuovi oponenti měli na vyjednávání o vládě, a podle agentury AP zabránila tomu, že by Izraeli hrozily páté parlamentní volby během pouhých dvou let. Ty poslední se konaly 23. března.

„Je pro mě ctí informovat vás, že se mi podařilo sestavit vládu,“ napsal Lapid v e-mailu prezidentovi. Bylo to asi 30 minut před vypršením lhůty, kterou pro vyjednávání o koalici měl. Rivlin, který byl v té době podle zástupců prezidentské kanceláře na fotbalovém zápase, Lapidovi telefonicky pogratuloval.

V nové izraelské vládě bude nejdříve premiérem šéf krajně pravicové strany Jamina (Pravice) Naftali Bennett, ve funkci ho má 27. srpna 2023 vystřídat Jair Lapid z centristické strany Ješ Atid. Do té doby se zřejmě ujme postu ministra zahraničí.

Volební billboardy v Izraeli
Devětačtyřicetiletý Naftali Bennett, šéf nacionalistické strany Pravice...

V koalici budou zastoupeny menší i středně velké strany napříč politickým spektrem. Vůbec poprvé v dějinách Izraele do ní vstupuje i uskupení zastupující arabskou menšinu. Podle agentury Reuters se Netanjahuův tábor pokusí v příštích dnech koalici připravit o velmi těsnou většinu, jakou v parlamentu má, a získat její poslance na svoji stranu.

„Tato vláda bude pracovat pro všechny občany Izraele, pro ty, kdo pro ni hlasovali a pro ty, kdo ne. Bude respektovat své oponenty a udělá vše pro to, aby sjednotila a propojila všechny části izraelské společnosti,“ napsal Lapid na twitteru.

Agentura DPA uvádí, že jako o pravděpodobném termínu, kdy by měla nová vláda složit přísahu, se mluví o 14. červnu, do té doby však musí vládu podpořit prostá většina ze 120členného parlamentu.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...