Úterý 18. června 2024, svátek má Milan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Izrael má nového prezidenta. Parlament jím zvolil labouristu Herzoga, ve funkci nahradí Rivlina

Nový prezident Izraele Jicchak Herzog. foto: Reuters

Jeruzalém - Izraelský parlament zvolil na příštích sedm let do čela státu labouristu Jicchaka Herzoga. Nahradí Reuvena Rivlina, který je prezidentem od července 2014. Šedesátiletý Herzog je synem někdejšího prezidenta Chaima Herzoga a v minulosti vedl Stranu práce. Bude jedenáctým prezidentem státu a Rivlina by měl vystřídat v červenci. Herzogovi ke zvolení pogratuloval mimo jiné český prezident Miloš Zeman. Zároveň jej pozval do České republiky.
  12:45aktualizováno  17:25

V parlamentu dalo Herzogovi hlas 87 poslanců. Jeho soupeřkou byla Miriam Perecová, kterou volilo 26 zákonodárců.

Agentura AP napsala, že Herzogovo vítězství se očekávalo vzhledem k jeho zkušenostem v politice a rodinnému zázemí. Jeho otec byl šestým prezidentem země a předtím působil jako izraelský velvyslanec při OSN a v USA. Herzogův dědeček byl prvním aškenázským vrchním rabínem nejprve v britské mandátní Palestině a pak v Izraeli. Jicchak Herzog působil také tři roky v čele Židovské agentury, která coby nevládní organizace spolupracuje s vládou v imigračních otázkách.

V Izraeli je prezident spíše ceremoniální funkcí, jejíž držitel má být hlavně morálním vůdcem a garantem jednoty, napsala AP. Do prezidentových pravomocí patří pověřovat po volbách vybraného politika sestavením vlády a udělovat milosti.

Herzog po zvolení řekl, že chce „vybudovat mosty“ mezi izraelskou společností a židovskou diasporou, bojovat proti „antisemitismu a nenávisti vůči Izraeli a chránit základy demokracie“. „Přijímám tu velkou odpovědnost, kterou jste mi svěřili. Přijímám čest sloužit celé izraelské veřejnosti,“ řekl.

Perecová mu pogratulovala a řekla, že rozhodnutí parlamentu je „čestná volba“. „Jeho úspěch je mým úspěchem a úspěchem celé země,“ řekla sedmašedesátiletá žena, jejíž dva synové zemřeli při službě v armádě.

O prezidentovi se rozhodovalo v době, kdy Izrael stále nemá po březnových volbách novou vládu. Sestavuje ji Jair Lapid, který musí výsledek oznámit do středeční půlnoci.

Současný premiér Benjamin Netanjahu měl příležitost kabinet sestavit jako první, ale neuspěl. Herzogovi už ke zvolení poblahopřál. „Přeji mu jménem izraelských občanů štěstí. Děkuji Miriam Perecové za čestnou kandidaturu,“ sdělil.

Netanjahu zřejmě nebude po 12 letech premiérem Izraele. Krajně pravice podpoří opoziční návrh

Herzog s Netanjahuem ve středu předstoupil společně před novináře. V roce 2015 byli soupeři v předčasných parlamentních volbách. Ve středu Herzog řekl, že je připraven „spolupracovat s jakoukoli vládou a jakýmkoli premiérem“. Netanjahu na to k pobavení přítomných řekl: „Tohle teď nechme stranou.“

Ke zvolení Herzogovi poblahopřála řada evropských politiků včetně českého prezidenta Miloše Zemana. Ten v gratulačním dopisu poukázal na blízké vztahy mezi Českem a Izraelem a pozval nově zvoleného prezidenta do Prahy. „Vztahy mezi našimi zeměmi byly vždy výjimečné a osobně se velmi těším na naši spolupráci, během které, jak pevně věřím, budeme i nadále rozvíjet vysokou úroveň přátelství nejen mezi našimi zeměmi, ale také mezi našimi občany,“ napsal Zeman. „Bude mi potěšením přivítat Vás na Pražském hradě. Věřím, že společně nalezneme mnoho témat k rozhovoru,“ doplnil.

Litevský prezident Gitanas Nauséda na twitteru uvedl, že Herzogovi přeje úspěch a odvahu při usilování o mír a prosperitu na Blízkém východě a těší se na pokračování přátelských vztahů mezi Izraelem a Litvou. Lotyšský prezident Egils Levits na twitteru Herzogovi rovněž gratuloval s tím, že se těší na oslavy 30. výročí navázání vzájemných vztahů obou zemí, které se uskuteční příští rok.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!