130 let
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Shutterstock

Unie má nový meč na podvodníky. Veřejný žalobce bude sledovat, zda nedochází ke zneužívání peněz

Svět
  •   22:35
LUCEMBURK/PRAHA - Podvodníci s dotacemi, pachatelé přeshraničních „karuselových“ podvodů u daně s přidanou hodnotou či úplatkáři by to měli mít počínaje včerejším dnem v Evropské unii o něco těžší.

V Lucemburku začal oficiálně pracovat úřad Evropského veřejného žalobce (EPPO), který má stíhat zmíněné přečiny proti zájmům EU. V jeho čele stojí někdejší šéfka rumunské protikorupční prokuratury Laura Codrutaová-Kövesiová, která ve své zemi dokázala kvůli korupci přivést do vězení řadu politiků.

Evropská komise si začíná půjčovat peníze na fond obnovy, letos chce přes 80 miliard eur

Úřad vznikl v rámci tak zvané „posílené spolupráce“. Několik členských států se může dohodnout, že budou v určité oblasti spolupracovat těsněji, aniž by je ostatní musely následovat.

Ze současných 27 členů se na práci EPPO bude podílet 22 zemí. Irsko, Švédsko, Dánsko, Maďarsko a Polsko využily práva se nepřipojit. Své zástupce zatím nevyslalo ani Slovinsko, které se ale chce na činnosti EPPO podílet. Důvodem je vnitropolitický střet ve Slovinsku. Tamní ministerstvo spravedlnosti určilo zástupce do evropské prokuratury již před dvěma měsíci. Nezamlouvali se však premiéru Janezi Janšovi. Jedním z důvodů je, že oba kandidáti se v minulosti podíleli na vyšetřování proti předsedovi vlády. Lublaň nyní vybere své delegáty v rámci nového výběrového řízení.

Evropská unie usilovala o zřízení prokuratury s celounijní působností řadu let. Jejímu vzniku přitom dlouho bránili Britové, kteří se obávali, že přispěje k omezování jejich státní suverenity.

Bezzubý OLAF

Dosud se v rámci struktur EU věnuje boji proti korupci a zneužívání rozpočtových prostředků Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF).

Miliardové dotace z Bruselu nabírají zpoždění. Vláda zatím Komisi neposlala návrh Národního plánu obnovy

V posledních letech byl ovšem často označovaný jako bezzubý. Na rozdíl od nové evropské prokuratury totiž nemůže zahájit přímé vyšetřování. V případě podezření z nekalé činnosti proti finančním zájmům sedmadvacítky mohli pracovníci OLAF akorát podat podnět danému členskému státu. Mnohdy pak další vyšetřování vůbec nepokračovalo.

V případě EPPO tomu bude jinak. Podá-li někdo v Lucemburku podnět, rozhodne komora unijní prokuratury, zda bude vznesena obžaloba. Samotné řízení pak bude v rukou státního zastupitelství v daném státě a bude se odehrávat na základě jeho zákonů.

Minimální předpokládaná škoda, kdy začnou evropští prokurátoři nějakou záležitost vyšetřovat, bude činit deset tisíc eur. U „karuselových“ podvodů má začít konat, přesáhne-li předpokládaná škoda deset milionů eur.

Plán obnovy nenadchl. Nová verze přidala 11 miliard na životní prostředí, ubrala peníze podnikatelům

Experti Evropské komise odhadují, že celkový každoroční objem finančních škod způsobených nejrůznějšími podvody ve vztahu k rozpočtu EU činí okolo 500 milionů eur. U přeshraničních „karuselových“ podvodů týkajících se daně s přidanou hodnotou odhadují v Bruselu výši škody dokonce na třicet až šedesát miliard eur.

Očekává se také, že unijní prokurátoři se budou každoročně zabývat 3000 až 4000 případy. Musejí se přitom vrátit zpětně i ke kauzám z doby po roce 2017, kdy padlo rozhodnutí o vzniku EPPO.

Pro nejbližší dobu budou představovat prioritu zejména možné podvody v souvislosti s platbami z Fondu obnovy EU, který je dotovaný celkově 750 miliardami eur.

„Nový úřad má zajistit, aby prostředky na obnovu hospodářství zasaženého koronavirovou pandemií přispěly v plném rozsahu k uzdravení,“ uvedl k tomu eurokomisař pro spravedlnost Didier Reynders.

Autor: Robert Schuster