22. června 2018 17:40 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

'Netvrď, že jsem ti nikdy nic nedal'. Trump hodil na summitu G7 Merkelové bonbony

Se slovy „Tady, Angelo. Netvrď, že jsem ti nikdy nic nedal,“ hodil na stůl před německou kancléřku Angelu Merkelovou americký prezident Donald Trump bonbony. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Se slovy „Tady, Angelo. Netvrď, že jsem ti nikdy nic nedal,“ hodil na stůl před německou kancléřku Angelu Merkelovou americký prezident Donald Trump bonbony. | foto: Reuters

Se slovy „Tady, Angelo. Netvrď, že jsem ti nikdy nic nedal,“ hodil na stůl před německou kancléřku Angelu Merkelovou americký prezident Donald Trump bonbony. Incident se stal před dvěma týdny po společném jednání lídrů zemí G7 na dvoudenním summitu v Kanadě.

Dva bonbony značky Starburst hodil před německou kancléřku Donald Trump poté, co se jej ostatní lídři ekonomicky nejvyspělejších zemí G7 snažili přesvědčit k podpisu závěrečného komuniké. Podle amerického politologa Iana Bremmera bylo Trumpovo gesto vyvrcholením napjaté atmosféry, která po celou dobu summitu panovala.

20.června 2018 v 16:02, příspěvek archivován: 22.června 2018 v 12:38

WATCH: @IanBremmer describes exchange between Chancellor Merkel and Pres. Trump at #G7 summit: "He stood up, he put his hand in his pocket... and he took two Starbursts candies out, threw them on the table and said to Merkel, 'Here, Angela. Don't say I never give you anything.'" https://t.co/LfTWerxsNK

„Stalo se to ke konci summitu, kdy kancléřka Merkelová a kanadský premiér Trudeau spolu s dalšími spojenci tlačili Trumpa k podpisu závěrečného komuniké. Trump seděl se zkříženými pažemi, viditelně nespokojen s tím, jak se jej ostatní snaží přesvědčit. S podpisem nakonec souhlasil. V tom okamžiku vstal a vytáhl z kapsy saka dva bonbony Starburst, které hodil na stůl před Merkelovou se slovy ‚Tady Angelo. Netvrď, že jsem ti nikdy nic nedal,‘“ popsal Bremmer celý okamžik pro CBS.

Trump, který na schůzku dorazil později a opustil ji předčasně, nakonec krátce po skončení summitu odmítl komuniké podepsat a na svém twitterovém účtu zveřejnil několik nevybíravých zpráv na adresu kanadského premiéra Justina Trudeaua. Ten předtím kritizoval chování USA.

10.června 2018 v 01:04, příspěvek archivován: 22.června 2018 v 12:31

PM Justin Trudeau of Canada acted so meek and mild during our @G7 meetings only to give a news conference after I left saying that, “US Tariffs were kind of insulting” and he “will not be pushed around.” Very dishonest & weak. Our Tariffs are in response to his of 270% on dairy!

Podle Bremmera je už teď vztah mezi americkým prezidentem a dalšími členy G7 vyhrocený. Důvodem jsou neshody ohledně amerického cla na dovoz hliníku a oceli a také návrhu opětovné přijetí Ruska do skupiny G7.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz