Pondělí 6. prosince 2021, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Neublížil bych mouše, hájil se terorista. Jeho závěť kreslí jiný obrázek

Svět

  6:00
BRUSEL/PRAHA - Při výslechu před soudcem se terorista Mohamed Abrini snažil minimalizovat svoji roli při atentátech v Bruselu. Policií nalezená závěť ale ukazuje zcela jiný obrázek.

Mohamed Abrini. foto: Reuters

Mohamed Abrini byl po březnových atentátech v Bruselu nejhledanějším mužem Evropy. Jednatřicetiletý muž belgicko-marockého původu byl totiž onou záhadnou postavou v klobouku, kterou zachytila průmyslová kamera na letišti Zaventem těsně před útokem. Na snímku, který obletěl svět, tlačil spolu s dvěma sebevražednými útočníky vozík se zavazadly. Belgická policie ho zadržela osmého dubna.

Abrini patřil k bruselské teroristické buňce vedené Abdelhamidem Abaaoudem, která měla na svědomí i listopadové útoky v Paříži, při nichž bylo zavražděno přes sto lidí. Policisté ho tak obviňují z podílu na útocích v obou metropolích. Francouzská televize BFMTV včera oznámila, že Abrini ještě před bruselským terorem napsal závěť, kterou vyšetřovatelé našli v počítači hozeném do popelnice v Bruselu.

„Muž v klobouku“ na záznamu bezpečnostních kamer.
Belgická policie

Matko, uvítáme tě v ráji

Terorista v ní označil své teroristické druhy z Paříže za hrdiny a požádal o odpuštění svoji matku, které zároveň slíbil, že ji spolu se svým bratrem uvítají v ráji. Vyjádřil přitom vůli „zemřít jako mučedník“.

V textu, který ukládal do počítače druhého února, Abrini mluví i o příčinách své radikalizace. Jeho bratr zemřel v červenci 2014 v Sýrii při sebevražedném útoku, což Abriniho přivedlo k hlubšímu zájmu o náboženství. Krátce poté se rozhodl připojit k teroristickému hnutí Islámský stát.

Dokument v počítači nalezli vyšetřovatelé nedaleko bytu, odkud se Abrini a další dva teroristé vydali vraždit na letiště Zaventem. I přes tyto jasné důkazy se ale terorista při výslechu před soudcem snažil svoji roli minimalizovat. „Neublížil bych ani mouše,“ tvrdil, i když to byl podle vyšetřovatelů právě on, kdo svým komplicům uděloval příkazy.

Kromě videa z letiště zachytily kamery Abriniho i u benzinové pumpy na severu Paříže v předvečer listopadových útoků. Abrini se tam zastavil spolu s dalším později zadrženým teroristou Salahem Abdeslamem. Jeli přitom ve voze, který později použili teroristé k cestě na místo útoků.

‚Psal jsem to pod nátlakem‘

Po nálezu počítače se závětí Abrini vyšetřovatelům sice přiznal, že text psal on, prý ale pod nátlakem. Belgický list La Derniere Heure citoval Abriniho výpověď, podle níž mu text vnutili ostatní členové teroristické buňky. Odmítl přitom, že mu patří nalezený počítač.

Kromě závěti vyšly najevo i další Abriniho kroky. V červenci 2015 zajel do hlavní bašty islamistů v syrské Rakce, aby navštívil hrob svého bratra. Několikrát se zde potkal s Abaaoudem, jenž ho pověřil úkolem letět do britského Birminghamu a získat peníze od tamní teroristické buňky.

Jeho cestu plnou potíží popsal list Le Monde jako „špatný film“. Abrini neznal jména Britů, měl na ně jen telefon. Teroristé z Birminghamu si ho nejdřív prověřovali, nakonec mu v lese předali obálku se třemi tisíci liber a rychle odešli. I je dostihla po Abriniho zatčení policie.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...