Středa 2. prosince 2020svátek má Blanka -1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Neublížil bych mouše, hájil se terorista. Jeho závěť kreslí jiný obrázek

Mohamed Abrini. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mohamed Abrini. | foto: Reuters

BRUSEL/PRAHA Při výslechu před soudcem se terorista Mohamed Abrini snažil minimalizovat svoji roli při atentátech v Bruselu. Policií nalezená závěť ale ukazuje zcela jiný obrázek.

Mohamed Abrini byl po březnových atentátech v Bruselu nejhledanějším mužem Evropy. Jednatřicetiletý muž belgicko-marockého původu byl totiž onou záhadnou postavou v klobouku, kterou zachytila průmyslová kamera na letišti Zaventem těsně před útokem. Na snímku, který obletěl svět, tlačil spolu s dvěma sebevražednými útočníky vozík se zavazadly. Belgická policie ho zadržela osmého dubna.

Abrini patřil k bruselské teroristické buňce vedené Abdelhamidem Abaaoudem, která měla na svědomí i listopadové útoky v Paříži, při nichž bylo zavražděno přes sto lidí. Policisté ho tak obviňují z podílu na útocích v obou metropolích. Francouzská televize BFMTV včera oznámila, že Abrini ještě před bruselským terorem napsal závěť, kterou vyšetřovatelé našli v počítači hozeném do popelnice v Bruselu.

„Muž v klobouku“ na záznamu bezpečnostních kamer.
Belgická policie

Matko, uvítáme tě v ráji

Terorista v ní označil své teroristické druhy z Paříže za hrdiny a požádal o odpuštění svoji matku, které zároveň slíbil, že ji spolu se svým bratrem uvítají v ráji. Vyjádřil přitom vůli „zemřít jako mučedník“.

V textu, který ukládal do počítače druhého února, Abrini mluví i o příčinách své radikalizace. Jeho bratr zemřel v červenci 2014 v Sýrii při sebevražedném útoku, což Abriniho přivedlo k hlubšímu zájmu o náboženství. Krátce poté se rozhodl připojit k teroristickému hnutí Islámský stát.

Dokument v počítači nalezli vyšetřovatelé nedaleko bytu, odkud se Abrini a další dva teroristé vydali vraždit na letiště Zaventem. I přes tyto jasné důkazy se ale terorista při výslechu před soudcem snažil svoji roli minimalizovat. „Neublížil bych ani mouše,“ tvrdil, i když to byl podle vyšetřovatelů právě on, kdo svým komplicům uděloval příkazy.

Kromě videa z letiště zachytily kamery Abriniho i u benzinové pumpy na severu Paříže v předvečer listopadových útoků. Abrini se tam zastavil spolu s dalším později zadrženým teroristou Salahem Abdeslamem. Jeli přitom ve voze, který později použili teroristé k cestě na místo útoků.

‚Psal jsem to pod nátlakem‘

Po nálezu počítače se závětí Abrini vyšetřovatelům sice přiznal, že text psal on, prý ale pod nátlakem. Belgický list La Derniere Heure citoval Abriniho výpověď, podle níž mu text vnutili ostatní členové teroristické buňky. Odmítl přitom, že mu patří nalezený počítač.

Kromě závěti vyšly najevo i další Abriniho kroky. V červenci 2015 zajel do hlavní bašty islamistů v syrské Rakce, aby navštívil hrob svého bratra. Několikrát se zde potkal s Abaaoudem, jenž ho pověřil úkolem letět do britského Birminghamu a získat peníze od tamní teroristické buňky.

Jeho cestu plnou potíží popsal list Le Monde jako „špatný film“. Abrini neznal jména Britů, měl na ně jen telefon. Teroristé z Birminghamu si ho nejdřív prověřovali, nakonec mu v lese předali obálku se třemi tisíci liber a rychle odešli. I je dostihla po Abriniho zatčení policie.

Do mého soukromí nikomu nic není, říká moderátorka Světlana Witowská

Světlana Witowská | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Profesionálka každým coulem, ale také matka… Právě touha strávit se svým synem více času ji před časem přiměla k...

Ekonomika výrazně klesne, musíme omezit podporu byznysu, říká Rusnok

Jiří Rusnok (19. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Snaží se zachovat chladnou hlavu a Čechům slibuje, že inflace, která je nejvyšší v Evropě, výrazně klesne. Guvernér...

Dnes vidím jen urážky a hněv. S tím se těžko žije, říká Jiřina Bohdalová

Jiřina Bohdalová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nenechá se zastavit ani pandemií. Když nemohla na jaře hrát, začala Jiřina Bohdalová (89) mezi vařením a starostí o...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!