Pondělí 21. června 2021svátek má Alois 18 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

New Orleans vzpomíná na tragédii. Obama slíbil další podporu

New Orleans. Modlitba. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy New Orleans. Modlitba. | foto: Lee CelanoReuters

NEW ORLEANS Americký prezident Barack Obama v New Orleansu vyzdvihl úsilí lidí, kteří se podíleli na obnově města, jež před pěti lety zdevastoval hurikán Katrina. Zároveň slíbil, že jeho vláda bude louisianské metropoli nadále pomáhat, dokud se zcela nevrátí do stavu, v jakém byla před ničivou bouří.

Podle Obamy se New Orleans po úderu hurikánu mohl stát symbolem zkázy. Díky úsilí zdejších obyvatel a dobrovolníků se ale stal symbolem nezlomnosti lidského ducha, řekl prezident v projevu na Louisianské univerzitě Františka Xaverského v New Orleansu.

Zatímco před pěti lety se řada lidí do zničeného města vůbec nechtěla vrátit, nyní je podle Obamy metropole státu Louisiana jedním z nejrychleji rostoucích měst USA.

New Orleans. Barack Obama při projevu.

"Díky vám se New Orleans vrací," prohlásil Obama směrem k posluchačům, mezi nimiž byla řada lidí, kteří se posledních pět let podíleli na obnově města. "Má administrativa bude s vámi a bude bojovat na vaší straně, dokud nebude práce dokončena," dodal.

Nepřímo také naznačil, že předchozí vláda prezidenta George Bushe neudělala dost pro obnovu New Orleansu. Při té příležitosti označil dopad řádění Katriny nejen za přírodní, ale i za lidmi způsobenou katastrofu. "Bylo to ostudné selhání vlády, která nechala bezpočet mužů, žen a dětí opuštěných," řekl.

New Orleans. Modlitba u povodňové stěny.

Zároveň zdůraznil příspěvek své administrativy, která prý učinila z rekonstrukce města jednu ze svých priorit a úzce na ní spolupracuje s místní samosprávou. Prohlásil, že od jeho nástupu do úřadu v roce 2009 se podařilo výrazně snížit počet lidí žijících v provizorních domech. Nová vláda také finančně podpořila neworleanské školství, které se tak podle prezidenta dostalo na lepší úroveň než před hurikánem.

Obama dále slíbil, že do příštího roku budou dokončeny protipovodňové hráze, které by měly zadržet záplavy v případě dalšího hurikánu. Právě tyto hráze před pěti lety nevydržely a rozbouřená voda poté zatopila 80 procent New Orleansu.

Hurikán Katrina zdevastoval před pěti lety v USA území o rozloze podobné, jakou má celá Británie. Při katastrofě zemřelo celkem přes 1800 lidí, z toho asi 1500 v Louisianě. Ekonomické škody vystoupaly na 81 miliard dolarů (1,6 bilionu korun).

New Orleans. Barack Obama s dcerami přijel do města.

New Orleans si katastrofu připomněl řadou akcí. Lidé na předměstí například uspořádali symbolický pohřeb Katriny, při němž do prázdné rakve vložili vzkazy tomuto hurikánu. Většina z nich podle serveru CNN dávala živlu často peprnými slovy sbohem.

Kromě Obamy město při příležitosti výročí katastrofy navštívily i hollywoodské celebrity. Herec Brad Pitt například v jedné z nejhůř postižených čtvrtí New Orleansu otvíral nové domy, které vybudovala jeho nadace. Herečka Sandra Bullocková zase slavnostně otevřela nemocnici, na jejíž vybudování finančně přispěla. Nemocnice bude plně v provozu od podzimu a bude pro obyvatele louisianské metropole bezplatná.

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...