Neděle 16. ledna 2022, svátek má Ctirad
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

New York chce vytlačit demonstranty úklidem

Svět

  9:46aktualizováno  12:00
NEW YORK - Newyorská radnice chce vypudit demonstranty z hnutí Occupy Wall Street z Zucotti parku, který obsadili v polovině září. Starosta naplánoval v parku úklidovou akci a do 7:00 (13:00 SELČ) by mělo být místo vyklizeno. Demonstranti slibují, že zůstanou.

Zucotti parku foto: Reuters

"Současná situace v parku není v zájmu protestujících, obyvatel ani města," prohlásil mluvčí radnice. Newyorská policie údajně dostala stovky stížností na nehygienické podmínky v parku či na zápach, který se z něj šíří. Obyvatelé přilehlých částí New Yorku si také stěžují na hluk, který zde údajně panuje i v nočních hodinách.

Protestující nesouhlasí s tím, že by podmínky v parku byly nehygienické. "Park je čistý, stačí se podívat," tvrdí.

Starosta New Yorku Michael Bloomberg, který park ve středu navštívil, demonstranty ubezpečil, že se budou moct na místo vrátit, až bude úklid ukončen. Radnice se podle něj nebude snažit protest ukončit, dokud budou demonstranti dodržovat zákony.

Obyvatelé města si stěžují na zápach
Někteří demonstranti ale zabranou oblast opustit nehodlají. Hnutí už uveřejnilo na svých facebookových stránkách výzvu, aby protestující vytvořili živý řetěz a "mírumilovně a nenásilně drželi své území".

Demonstranti v Zucotti parku nedaleko finanční čtvrti New Yorku.

Část demonstrantů se také ohradila proti tomu, že by podmínky v parku byly nehygienické. "Máme tu vlastní úklidovou četu," tvrdil třiadvacetiletý mladík. "Žijeme tu na ulici, na tomto pozemku," doplnila další protestující. "Snažíme se dělat pro hygienu to nejlepší, co je v našich silách," dodala.

"Protest 99 procent"

Mám dluh, beru antidepresiva, vzkazuje demonstrantka na Wall Street

Protestující kempují v parku od poloviny září.

Hnutí Occupy Wall Street vzniklo v polovině září v New Yorku a postupně se rozšířilo i do dalších měst, například Chicaga či Bostonu. Demonstranti tvrdí, že zastupují 99 procent amerických občanů a brání je proti procentu nejbohatších. Kritizují podle nich nedostatečnou solidaritu bohatých s chudými a žádají větší zdanění bohatých. Tvrdí také, že hlas obyčejných lidí, jako jsou oni, ve Spojených státech není moc slyšet.

Hnutí už vyvolalo politické ohlasy. Republikánští politici obvinili demonstranty, že se snaží "rozpoutat třídní válku". Naopak představitelé demokratů vyjádřili sympatie s některými požadavky protestujících.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Advantage Consulting, s.r.o.
ZPRACOVATEL DŘEVNÍ HMOTY (23-26000 KČ)

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 23 000 - 26 000 Kč

Mohlo by vás zajímat