Pondělí 13. května 2024, svátek má Servác
130 let

Lidovky.cz

Nezávislost Katalánska si přeje 90 procent voličů. Volební účast byla 42 procent

Svět

  7:26
BARCELONA - Nedělního referenda o nezávislosti Katalánska se zúčastnilo okolo 2,26 milionu voličů a přibližně 90 procent z nich hlasovalo pro nezávislost regionu. Uvedl to v noci na pondělí mluvčí katalánské vlády. Účast podle těchto údajů činila 42,3 procenta z 5,34 milionu katalánských voličů. Madrid považuje hlasování za nezákonné a snažil se je překazit.

Shromáždění Katalánců na podporu referenda. foto: Reuters

Mluvčí katalánské vlády Jordi Turull uvedl, že v neděli hlasovalo 2,26 milionu voličů a z toho 2,02 miliony hlasů se vyslovily pro odtržení regionu od Španělska. Přibližně 176 tisíc voličů odpovědělo „ne“ na otázku, zda si přejí, aby se Katalánsko stalo nezávislou republikou.

Helmy proti helmám. Katalánci oslavují hrdiny, před těžkooděnci je chránili hasiči

„Dá se říci, že to jsou konečné výsledky, protože tato čísla se už téměř nezmění,“ řekl mluvčí, podle kterého v danou chvíli zbývalo spočítat ještě asi 15 tisíc hlasovacích lístků.

Ve výsledcích nejsou podle Turulla započteny hlasovací lístky, zabavené španělskou policií během nedělních zásahů.

Při těchto zásazích utrpělo zranění nejméně 844 civilistů a 33 policistů, uvedla agentura AP. Na Twitteru se objevila videa, na kterých policisté bijí Katalánce, kteří mají ruce vzhůru. 

Pořádání referenda zakázal španělský ústavní soud. Bojkotovaly ho také všechny strany, které jsou v Katalánsku v opozici vůči vládnoucím separatistům. Hlasování nesplňovalo žádné z kritérií zaručujících spolehlivost výsledků, jako jsou transparentní voličské seznamy, nezávislé volební komise či tajné hlasování, poznamenala agentura AFP.

Střet s policií.
Příznivci katalánské samostatnosti.

Připomněla, že podle průzkumů jsou obyvatelé Katalánská rozděleny téměř přesně napůl na stoupence nezávislosti a stoupence setrvání regionu ve Španělsku. A téměř 80 procent voličů by si podle průzkumů přálo referendum, které by bylo legální a dohodnuté s Madridem.

Katalánský premiér Carles Puigdemont nicméně již prohlásil, že Katalánci při hlasování „získali právo mít nezávislý stát“.

Nechte je hlasovat

Z řady evropských zemí přišly kritické reakce na nedělní násilí, které provázelo akce španělské policie proti katalánskému referendu o nezávislosti. Skotská premiérka Nicole Sturgeonová ještě před jeho skončením vyzvala Španělsko, aby „změnilo kurz“ a aby nechalo lidi v klidu hlasovat. 

Belgický premiér Charles Michel vybídl k dialogu a odsoudil všechny formy násilí. Britský ministr zahraničí Boris Johnson vyjádřil znepokojení nad násilím v Katalánsku, ale dodal, že referendum bylo neústavní.

Sturgeonová, která patří mezi aktivní zastánce skotské nezávislosti na Británii, na twitteru uvedla, že je stále více znepokojena fotografiemi policistů hrubě napadajících katalánské voliče.

„Bez ohledu na názor na nezávislost bychom měli všichni odsoudit scény, jimiž jsme svědky,“ prohlásila skotská politička. Zároveň vyzvala Španělsko, aby „změnilo směr, než se někomu vážně ublíží“. „Nechte lidi hlasovat v klidu,“ dodala.

01.října 2017 v 12:19, příspěvek archivován: 02.října 2017 v 08:25

1/2 Increasingly concerned by images from #Catalonia. Regardless of views on independence, we should all condemn the scenes being witnessed

01.října 2017 v 12:20, příspěvek archivován: 02.října 2017 v 08:26

2/2 and call on Spain to change course before someone is seriously hurt. Let people vote peacefully.

Michel napsal na twitteru, že „násilí nikdy nemůže být odpověď“. Šéf katalánské regionální vlády Carles Puigdemont mu poděkoval za výzvu proti násilí a k politickému dialogu.

Britský ministr obchodu Liam Fox vyjádřil politování nad násilím a zároveň ho odsoudil. Dodal nicméně, že referendum o nezávislosti je záležitostí španělské vlády. Šéf britských labouristů Jeremy Corbyn označil policejní násilí za šokující a vyzval k politické řešení španělské ústavní krize.

Zástupce liberálů v Evropském parlamentu Guy Verhofstadt upozornil, že se nechce míchat do vnitřních záležitostí Španělska, ale násilí odsoudil „se vší rozhodností“. Předseda socialistů v europarlamentu Gianni Pittella hovořil o smutném dni pro Španělsko a Evropu. „Řešení může být jen politické, ne policejní,“ upozornil.

Autor:

ING-FOREST s.r.o.
Taxátor

ING-FOREST s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj
nabízený plat: 65 000 - 75 000 Kč