2. října 2017 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Helmy proti helmám. Katalánci oslavují hrdiny, před těžkooděnci je chránili hasiči

Hasiči si propletli ruce a bránili příznivce referenda vlastními těly. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hasiči si propletli ruce a bránili příznivce referenda vlastními těly. | foto: Reuters

BARCELONA/PRAHA Během nedělního brutálního zásahu proti příznivcům katalánského referenda o nezávislosti zazářily na tenké hranici mezi černými těžkooděnci a zastánci odloučení od centrální vlády žluté helmy a svítivě červené obleky. Patřily místním hasičům, kteří již ve středu slíbili místním občanům, že během chystaného zásahu policie zajistí klidný průběh volby. A svůj slib se pokusili dodržet – i za cenu modřin.

„No pasarán (neprojdou, heslo ze španělské občanské války, pozn. red.), povzbudoval hasiče dav v momentu, kdy zaujali pozici před branou univerzity,“ připsal v neděli britský levicový novinář Paul Mason k snímku, který pořídil před jednou z improvizovaných volebních místností. V nich španělská policie v posledních 24 hodinách prováděla razie, aby zabránila hlasování v referendu o odloučení regionu od Španělska. Tamní ústava totiž pořádání takového referenda neumožňuje.

01.října 2017 v 17:12, příspěvek archivován: 01.října 2017 v 19:35

No Pasaran crowd chants as firefighters take up position at gate of university https://t.co/AjbGP0pDXj

Katalánští hasiči si během nedělního policejního zásahu propletli ruce a vytvořili lidskou bariéru chránící voliče před tvrdými údery policejních obušků. Některé těžkooděnce to však nezastavilo a mezi údajnými narušiteli veřejného pořádku a hasiči při rozdávání ran příliš nerozlišovali, jak ukazují videa zveřejněná na sociální síti Twitter.

Právě na Twitteru se záhy začaly šířit i další snímky z konfrontace „světlých a tmavých“ stážců pořádků. „Jasně že to jsou katalánští hasiči, kdo brání lid před policejním násilím. Před násilím by měla chránit samozřejmě policie, ne naopak,“ stojí například v jednom z twitterových komentářů.

01.října 2017 v 11:37, příspěvek archivován: 01.října 2017 v 15:24

Firemen in Catalonia having to protect people from police violence. Surely the police should protect people from violence not perpetrate it. https://t.co/AlMCQlZ5i2

Bojovníci s ohněm přitom v ulicích Barcelony nezasáhli proti násilí spontánně. Že budou bránit volební místnosti, přislíbili podle britského deníku Sunday Express už uplynulou středu, kdy barcelonská unie hasičů uvedla, že se chystá „působit jako bezpečnostní kordon zajišťující mírové uskutečnění volby.“

Zemák 2.0 (banner).

Zemák 2.0 (banner).

Unie tehdy oznámila, že neuposlechne příkaz odstranit všechny zástavy a zmínky o podpoře referenda z hasičských automobilů a kanceláří. Zároveň plánovala vytvořit manifest proti „útokům na základní práva“, o něž podle nich Madrid Katalánce v posledních dnech připravil tím, že se pokusil zastavit konání referenda. Jeho uskutečnění hasiči podpořili i v minulosti, kdy protestovali proti zatčení 15 údajných organizátorů hlasování.

Hasiči poslouchají proslov během shromáždění.
Hasiči na sešlosti o podpoře referenda.

Přestože se zdálo, že rozhodnutí postaví hasiče do střetu s vlastními kolegy z tamních policejních sborů, katalánská policie nakonec při potlačování referenda podle dostupných informací nejednala násilně.

V Sant Pere na předměstí Barcelony se například pokusila dostat do volebních místností, ještě než referendum oficiálně začalo, ale davy u vchodů jim zastoupily cestu. Za potlesku lidí se nakonec katalánští policisté rozhodli ustoupit.

„Nepoužijeme síly, abychom vstoupili, ale po celý den zůstaneme venku pro případ, že by se nám to přece jen podařilo,“ řekl podle agentury Reuters policista, který si nepřál být jmenován. Jejich chování ostře kontrastovalo s tvrdým přístupem členů takzvané civilní gardy, kterou odpůrci madridské centrální vlády označili za „hrdlořezy“ premiéra Manuela Rajoye.

Podle katalánských úřadů byly během nedělního policejního zásahu proti konání referenda zraněny stovky lidí, minimálně několik z nich vážně. Zda mezi nimi byli i hasiči, kteří se postavili policii, však oficiální zdroje neuvádějí.

Petr Vnouček, bapBarbora Pospíšilová, ČTK
Petr Vnouček

Autor

Petr VnoučekPetr.Vnoucek@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz