30. září 2017 7:41 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Barceloně panuje napjatý klid. Lidé střeží volební místnosti

Podpůrce katalánské nezávislosti | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Podpůrce katalánské nezávislosti | foto: ČTK

BARCELONA V Barceloně a okolních regionech panoval v noci na sobotu napjatý klid v očekávání nedělního referenda o katalánské nezávislosti, které centrální madridská vláda tvrdě odmítá. Podle místních médií bylo v noci na nohou 60 tisíc lidí, kteří střežili volební místnosti a netajili se odhodláním „pokojně protestovat“ v případě policejního zásahu.

Podle agentury AFP poslala španělská vláda do Katalánska na 10 tisíc policistů a příslušníků civilní gardy. Katalánská regionální policie vydala prohlášení, podle něhož jsou lidé shromáždění ve volebních místnostech povinni opustit je do nedělního rána. Jak budou policisté postupovat v případě neuposlechnutí tohoto příkazu, bude podle agentury AP pro osud referenda klíčové.

Katalánský premiér Carles Puigdemont v noci na sobotu ukončil kampaň před referendem provoláním, že hlasování dá občanům regionu právo na celosvětové uznání. Referendem Katalánci potvrdí své odhodlání „kráčet vpřed se svrchovaností a důstojností, které jim měly být upřeny“. Katalánci podle Puigdemonta už nyní porazili „autoritářskou vládu, která nechtěla dopustit, aby se přiblížil tento okamžik“.

Katalánci se připravují na nedělní referendum.
Katalánci bedlivě vyčkávají referendum.

Vládnoucí separatistická koalice se zavázala, že v případě souhlasu s odtržením vyhlásí nezávislost na Španělsku do 48 hodin. Zatím ale vzhledem k nepřehledné situaci není jasné, zda obyvatelé Katalánska budou mít vůbec možnost vhodit hlasovací lístky do připravených uren, napsala AFP.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz