11. května 2019 16:15, aktualizováno  20:12 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ozbrojenci přepadli luxusní hotel v Pákistánu. Bezpečnostní síly je po několikahodinové přestřelce zabily

Hotel Pearl Continental v pákistánském přístavu Gvádar. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hotel Pearl Continental v pákistánském přístavu Gvádar. | foto: Pchotels/Booking.com

Karáčí Pákistánské bezpečnostní síly v sobotu zabily čtveřici ozbrojenců, kteří zaútočili na pětihvězdičkový hotel v přístavu Gvádar na jihu země a zabili tamního strážce. Informovala o tom armáda ve svém prohlášení. Hosté luxusního přímořského hotelu byli včas evakuováni a nikdo z nich nebyl zraněn. K útoku se přihlásila separatistická Balúčistánská osvobozenecká armáda (BLA).

Ozbrojení muži hotel přepadli kolem 17:00 místního času (14:00 SELČ). Poté následovala několikahodinová přestřelka, během níž se útočníky pokoušely zneškodnit jednotky policie, armády a námořnictva. 

Příjezd do letoviska Gvádar.
Hotel Pearl Continental v pákistánském Gvádaru.

Přístavní město Gvádar leží na jihozápadě Pákistánu. V posledních letech do tamního přístavu mohutně investovala Čína.

Balúčistán, který je bohatý na ropu, zemní plyn a nerosty, je od roku 2004 dějištěm konfliktu mezi separatisty a pákistánskou armádou. Bojovníci za nezávislost obviňují vládu, že sice v provincii těží přírodní zdroje, ale ze získaných prostředků nic nedává na zlepšení situace chudého obyvatelstva.

Terčem balúčských separatistů se kromě příslušníků pákistánských bezpečnostních sil pravidelně stávají cizinci či Pákistánci z jiných oblastí země. Minulý měsíc ozbrojenci přepadli několik autobusů na silnici mezi Gvádarem a Karáčím a zabili 14 lidí.

ČTK