Sobota 24. října 2020svátek má Nina 9 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Policie zasáhla v přepadené kavárně v Sydney: tři mrtví a čtyři zranění

Australská policie dnes v centru Sydney vzala útokem kavárnu, v níž ozbrojenec... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Australská policie dnes v centru Sydney vzala útokem kavárnu, v níž ozbrojenec... | foto: Reuters

SYDNEY Australská policie v centru Sydney vzala útokem kavárnu, v níž ozbrojenec držel zhruba 16 hodin skupinu rukojmích. Posléze pak oznámila, že při incidentu přišli tři lidé o život, včetně únosce a dvou rukojmích, a čtyři další utrpěli zranění. Pachatelem byl podle australských médií íránský imigrant, který již měl problémy se zákonem.

Ozbrojený zásah doprovodili policisté střelbou ostrými náboji a ohlušujícími granáty. Dovnitř vtrhli poté, co v kavárně vypukla střelba. Jak zaznělo na tiskové konferenci uspořádané vedením policie, zákrok byl nezbytný. Pokud by policisté do budovy nevtrhli, byly by ohroženy další životy.

Z kavárny při útoku vyběhla skupina vyděšených rukojmích. Na místě zasahovali záchranáři, kteří poskytovali první pomoc zraněným. V nosítkách odnesli několik lidí do připravených sanitek.

Policie upřesnila, že rukojmích bylo celkem 17. V předchozích hodinách se několika rukojmím podařilo uprchnout. Mezi mrtvými rukojmími je 34letý muž a 38letá žena. Oficiálně zatím není potvrzeno, zda se stali obětí střílejícího únosce či palby policistů. Australská média předtím spekulovala, že zločinec zabil nejméně jednoho ze svých zajatců.

Dění v Sydney jsme sledovali online:

Pět rukojmích během dne z kavárny Lindt Chocolat Cafe uprchlo, dalším se to podařilo později odpoledne. V okně provozovny byla vyvěšena černobílá vlajka s arabským nápisem údajně podobná té, kterou používají islamisté v Iráku a v Sýrii. Podle některých informací je na ní napsána takzvaná šaháda, tedy islámské vyznání víry: „Není boha kromě Alláha a Mohamed je jeho prorok“.

Australské úřady indentifikovaly útočníka jako 49letého íránského imigranta, který je stíhán za spoluúčast na vraždě své bývalé manželky a v rámci případu byl propuštěn na kauci. Muž také čelí obvinění z více než 40 sexuálních útoků a byl odsouzen za posílání urážlivých dopisů rodinám zemřelých australských vojáků.

Sám se muž, který se podle listu Sydney Morning Herald jmenuje Man Haron Monis, označoval za duchovního a před lety se údajně věnoval černé magii. Nakonec se podle všeho přiklonil k islámskému radikalismu a jako „osamělý vlk“ se rozhodl k víceméně improvizovanému činu.

Australský premiér Tony Abbott uvedl, že úřady zatím neznají motiv pachatele. Podle expertů citovaných australskými médii se velmi pravděpodobně jedná o duševně nemocného člověka. Původně se spekulovalo, že únosce měl ke svému činu politické motivy. Jak ale objevují podrobnosti o jeho údajné totožnosti, začínají některé zdroje psát o osamělém jedinci se sociopatickými sklony, jenž usiluje o pozornost veřejnosti.

Bomby v centru Sydney?

Podle australské televize Network Ten ozbrojenec prohlásil, že na různých místech v Sydney rozmístil čtyři bomby - dvě přímo v kavárně a další dvě v obchodní čtvrti města. Požadoval také, aby do kavárny byla doručena vlajka extremistické organizace Islámský stát, a chce mluvit přímo s australským premiérem Tonym Abbottem. Televize se tyto informace dozvěděla od dvou žen zadržovaných v kavárně, kterým únosce evidentně dovolil telefonovat.

Televize Network Ten dostala video, na němž jeden z rukojmích tlumočí požadavky ozbrojence. Policie stanici vyzvala, aby nahrávku nevysílala. Policejní vyjednávači prý s ozbrojencem navázali kontakt. „Byl poměrně klidný. Byl docela vysoký, ve věku přes 45 let a vypadal původem z Blízkého východu,“ popsal televizi ABC nejmenovaný svědek.

Z kavárny držené neznámými útočníky prchají další lidé.
Z kavárny držené neznámými útočníky uprchlo zatím pět lidí.
Rukojmí drží vlajku s arabským nápisem.
Policie evakuuje nedaleké budovy.

Ve městě byly rozmístěny stovky policistů, včetně odstřelovačů na střechách, nad oblastí přelétávaly vrtulníky. Po více než pěti hodinách tři rukojmí z kavárny utekli, po nich následovaly dvě ženy. Obě na sobě měly zástěry zaměstnanců kavárny. Policie dosud nesdělila, zda se uprchlíci dostali z místa vlastními silami, či zda byli propuštěni.

Další rukojmí vybíhají z obsazené kavárny v Sydney:

Rukojmí se během dne střídali u výlohy s rukama opřenýma o sklo. Někteří v této pozici strávili až dvě hodiny, uvedli reportéři televize Network Seven, kteří scénu sledovali z okna své redakce naproti kavárně. Ozbrojenec, který je podle nich neoholený, v bílém tričku a černé čepici, byl vidět, jak neustále přechází sem a tam. V jednu chvíli prý únosce umožnil zadržovaným, aby se najedli.

Islám jako rukojmí

Muslimští vůdci v Austrálii zajetí rukojmích odsoudili. „Takové jednání islám zakazuje,“ uvedl velký muftí Austrálie spolu s národní radou imámů v prohlášení. Útočník si prý vzal jako rukojmí nejen lidi v kavárně, ale i samotný islám.

Vše údajně začalo v pondělí kolem 9:44 místního času (v neděli 23:44 SEČ), kdy na policii přišlo hlášení o pohybu muže s podezřelou taškou (ve které mohla být zbraň), který vešel do kavárny a obchodu Lindt v centru Sydney. Celá oblast byla vyklizena, uzavřeny byly okolní kanceláře a obchody, evakuován byl například i nedaleký americký konzulát.

Austrálie se na začátku října zapojila do přímé vojenské akce v Iráku, kde koalice vedená Spojenými státy podniká útoky na pozice radikálů z hnutí Islámský stát. Země odhaduje, že v Iráku a Sýrii po boku islamistů bojuje asi 60 jejích občanů. Další zhruba stovka Australanů radikální skupinu podporuje formou verbování bojovníků nebo jim poskytuje financování.

Rukojmí zveřejnila požadavky únosce v Sydney:

,

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Většina pacientů s covid-19 má mírný průběh nemoci. Ale co to znamená?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Při pravidelné aktualizaci počtu lidí nakažených covidem-19 ze všech stran slyšíme, že většina pacientů má mírný průběh...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!