7. dubna 2014 10:37 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Nezabránili jste masakru, žalují Nizozemsko pozůstalí ze Srebrenice

Srebrenica - memento občanské války. Žena na snímku objímá rakev, v níž spočívají ostatky jejího příbuzného - jedné ze 409 dalších identifikovaných obětí (Potočari, červenec 2013) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Srebrenica - memento občanské války. Žena na snímku objímá rakev, v níž spočívají ostatky jejího příbuzného - jedné ze 409 dalších identifikovaných obětí (Potočari, červenec 2013) | foto: Reuters

HAAG V Haagu v pondělí začal proces, ve kterém matky a vdovy po zavražděných mužích v bosenské Srebrenici v roce 1995 žalují nizozemskou vládu za to, že její jednotky nezabránily tomuto masakru, uvedla agentura AP. Nizozemské jednotky tehdy sloužily v mírových silách OSN s úkolem chránit muslimy ve Srebrenici před srbskou armádou. Ta nakonec ovládla město a zabila tisíce mužů a chlapců.

Právníci organizace nazvané Srebrenické matky, žádají pro ženy odškodnění. Případ by se podle AP mohl stát precedentem k posuzování činnosti dalších mírových misí OSN.

Nizozemská justice naopak odmítla požadavek bosenských žen, aby před soudem stanula Organizace spojených národů (OSN). Vysvětlila, že OSN se těší imunitě, na základě které nepodléhá žádnému národnímu soudu.

ČTĚTE TAKÉ:

Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii (ICTY) označil masakr ve Srebrenici za genocidu. Příslušníci nizozemských "modrých přileb", kteří měli od Rady bezpečnosti OSN mandát k ochraně civilních bosenských uprchlíků ve Srebrenici, byli podle dobových svědectví velmi slabě vyzbrojeni, aby mohli odolat nátlaku Srbů.

Podle žaloby organizace Srebrenické matky, která zastupuje asi 6000 lidí, co masakr přežili, a také deset vdov, jež v Srebrenici ztratily manžely, jsou OSN a Nizozemsko za masakr spoluodpovědné.

Lidovky.cz, ČTK