Sobota 28. listopadu 2020svátek má René 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Nizozemsko trápí prázdné věznice. Pronajímá je Belgii a Norsku

Vězení - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vězení - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

NIZOZEMSKO Nizozemská ministryně spravedlnosti v uplynulém týdnu oznámila, že počet trestanců uvězněných v tamních věznicích klesl mezi léty 2011-2015 o 27 procent. Jen pro srovnání, v USA by takový propad znamenal propuštění téměř 600 tisíc lidí, což se rovná populaci Milwaukee, největšího města státu Wisconsin. V pátek tuto zprávu publikoval americký deník The Washington Post.

Situace v Nizozemsku vyvracuje současnou celosvětovou tendenci zvyšování populace vězňů. Institut pro výzkum boje proti trestné činnosti v únoru zveřejnil zprávu, v níž stojí, že v letech 2000 až 2015 se zvýšil počet kriminálníků po celém světě odhadem o téměř 20 procent, což je o 18 procent více než celkový růst obyvatelstva v tomto období.

Nizozemská ministryně ve svém prohlášení uvedla, že země se může pyšnit jednou z nejnižších hodnot uvězněných v Evropě s 57 chovanci na 100 tisíc obyvatel. Méně jich má pouze Finsko (54 ze 100 tisíc).O evropské prvenství v podobě nejvyššího průměru trestaných na počet obyvatel se naopak dělí Anglie s Walesem (148 ze 100 tisíc). I tyto státy ovšem suverénně zaostávají za mírou, kterou vykazují USA (693 ze tisíc).

Úbytek populace v tamních věznicích lze přičíst zejména změně životního prostředí a taktik, k nimž se vláda uchýlila. Nizozemsko začalo v posledních letech častěji využívat veřejně prospěšných prací a tzv. náramkového monitorovacího systému, který provinivším umožňuje odpykat si trest v pohodlí domova. Tyto postupy se nejvíce odrazily předevšími mezi mladistvými. Kriminalita nezletilých do 17 let se zmenšila o 55 procent, mezi dospělými od 18 do 22 let pro změnu o 44 procent.

Azyl pro migranty

Snížení využití věznic vedlo ke zrušení velkého počtu z nich. V roce 2013 jich bylo uzavřeno 19 a pravděpodobně dalších pět ještě uzavřeno bude, informoval v březnu nizozemský deník De Telegraaf. Nepotřebné věznice jsou od té doby využívány k různým účelům. Některé stát pronajal norské a belgické vládě, která je využívá k umístění vlastních vězňů, zbylé slouží dokonce jako azylová a detenční prostředí pro migranty a uprchlíky.

„Cely jsou stavěné pro jednu nebo dvě osoby. Mezi standardní vybavení ve většině případů patří i kuchyň a posilovna,“ pronesla Janet Helder, členka úřadu vlády zodpovědná za ubytovávání žadatelů o azyl.

Nedostatek trestanců s sebou ale přináší rovněž komplikace. Uzavření dalších pěti věznice tento rok by o práci přišlo 1900 lidí, jen 700 z nich by přitom našli uplatnění jinde.

Napříč celou zemí navíc propukla velká debata, zdali skutečně ubylo zločinců, nebo policejní reformy z předchozích letech „napomohly“ tomu, že spoustu jich nebylo polapeno.

„Kdyby vláda pracovala na odchytu kriminálníků, jak má, neměli bychom problémy s prázdnými věznicemi,“ prohlásil člen socialistické strany Nine Kooiman v březnu.

Nizozemsko není jedinou zemí čelící úpadku vězňů. Podobné otázce vzdoruje Švédsko, které také muselo některé ze svých dostatečně nevyužitých věznic uzavřít. Tamní experti v roce 2013 v britském deníku Guardian uvedli, že na navrácení trestanců do běžného života se velkou měrou podílelo útulné až lidské prostředí švédských věznic.

Plaga: Stát zaplatí doučování slabších žáků, zvažujeme školu o prázdninách

Ministr školství Robert Plaga | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Příští týden by už konečně mohlo být zřejmé, kdy se minimálně prvňáčci a druháci vrátí do školních lavic. Do konce...

Covid může zabíjet i kvůli přehnané imunitě. V ohrožení nejsou jen oslabení

Druhá vlna pandemie v pražské nemocnici Na Bulovce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Většina nakažených vyleží covid-19 doma. Pro část pacientů s vážným průběhem je ale koronavirus doslova zabijákem. Tedy...

ANALÝZA: Mlčenlivá pomsta. Američané se bojí říkat, co si myslí, ukázaly volby

Jak volilo americké vnitrozemí? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Amerika odvolila a nikdo nevěděl, kdo vyhrál, i když Joe Biden to pak začal mít stále více na dosah, byť jen o nos. Ale...