Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Nizozemští populisté po útoku v Utrechtu překvapivě ovládli provinční volby

Svět

  10:13
Amsterodam - Nová pravicová populistická strana Fórum pro demokracii po útoku v Utrechtu překvapivě zvítězila ve středečních provinčních volbách v Nizozemsku. Výsledky těchto voleb určují také složení horní komory parlamentu, a premiér Mark Rutte tak v ní bude muset hledat podporu i mimo koalici pravého středu. Zisky si ve volbách připsala také strana Zelená levice, napsala ve čtvrtek agentura Reuters.

Zásah policie po útoku v Utrechtu. foto: Reuters

Volby se v Nizozemsku konaly pouhé dva dny poté, co byl zadržen muž tureckého původu podezřelý ze zastřelení tří lidí v tramvaji v Utrechtu. Motiv jeho činu je nejasný, vyšetřovatelé se ale stále více kloní k tomu, že šlo o teroristický útok. Ze střelby je podezřelý 37letý muž tureckého původu, který byl zadržen.

Policie v Utrechtu zveřejnila snímek 37letého Turka Gökmana Tanise v...
Tramvaj, v níž došlo ke střelbě.

Podle předběžných výsledků provinčních voleb získalo euroskeptické Fórum pro demokracii, které v roce 2016 založil novinář Thierry Baudet, největší počet hlasů a podle nynějších propočtů by mělo v 75členné První komoře, obsadit stejný počet křesel jako Rutteho liberální Lidová strana pro svobodu a demokracii (VVD).

Zločin z vášně, nebo terorismus? Útočník z Utrechtu prý oběti neznal, klíčem může být vzkaz v autě

Fórum pro demokracii nyní 36letého Baudeta přitom dosud má pouze dva parlamentní mandáty vzešlé z parlamentních voleb v roce 2016. Podle Reuters straně možná pomohl i útok v Utrechtu. Výsledek ukazuje trvalou sílu pravicového populismu v Nizozemsku a přichází téměř dvě desetiletí po vraždě populisty Pima Fortuyna z roku 2002, kdy se odehrál podobný rozruch v tehdejších parlamentních volbách.

Nejvýznamnějším krátkodobým dopadem výsledku provinčních voleb však je podle Reuters to, že Rutteova koalice bude muset hledat podporu u nekoaličních stran, zejména mezi zelenými a socialisty, aby získal První komoru pro schvalování zákonů. Rutteho vláda totiž v horní sněmovně přišla o většinu.

Střelec v Utrechtu zabil tři cestující. Policie podezřelého Turka zadržela

Baudet před svými stoupenci prohlásil, že arogance elit byla potrestána. „Stojíme na troskách něčeho, co kdysi byla nejkrásnější civilizace na světě,“ řekl politik.

Podobě jako americký prezident Donald Trump se Baudet staví proti přistěhovalectví a zdůrazňuje, že Nizozemsko je na prvním místě, pokud jde o kulturní a ekonomická témata, všímá si Reuters. Baudet je proti euru a domnívá se, že Nizozemsko by mělo opustit Evropskou unii.

Vlajky na půl žerdi, květinová pieta. Nizozemsko truchlí, policie zadržela další osoby

Baudet pokračoval v předvolební kampani i poté, co ji ostatní strany zastavily po pondělním útoku v Utrechtu, který přičítá údajně laxní přistěhovalecké politice vlády.

Autor:

Vyhrajte rodinné vstupné do BRuNO family parku
Vyhrajte rodinné vstupné do BRuNO family parku

Jestliže vás trápí proměnlivé jarní počasí, máme pro vás tip, kam vyrazit, když počasí zrovna nepřeje. BRuNO Family Park v Brně se postará o zábavu...