19. března 2019 10:13, aktualizováno  17:12 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Vlajky na půl žerdi, květinová pieta. Nizozemsko truchlí, policie zadržela další osoby

Místní studenti pokládají květiny na místě střelby v Utrechtu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Místní studenti pokládají květiny na místě střelby v Utrechtu. | foto: Reuters

Amsterdam Nizozemští vyšetřovatelé se v případu pondělní střelby v Utrechtu stále více kloní k teroristickému motivu, ostatní verze ale nevyloučili. Podle agentury AP to v úterý oznámila prokuratura, která uvedla, že dosud nebyly zjištěny žádné vazby mezi útočníkem a oběťmi, ač o tom média spekulovala. Po útoku, který si vyžádal tři mrtvé, policie zadržela tři muže včetně předpokládaného útočníka. V zemi byly v úterý k uctění památky obětí staženy vlajky na půl žerdi.

Možné radikální pozadí činu podle prokuratury ukazuje mimo jiné i vzkaz, který policie nalezla ve voze, ve kterém střelec uprchl.

Za útočníka policie považuje sedmatřicetiletého Gökmena Tanise narozeného v Turecku. Svědci uvedli, že terčem útoku byla žena a že následně střelec napadl i ty, kteří se jí snažili pomoci. To zavdalo spekulace, že útočník oběť znal a že incident mohl být zločinem z vášně. Policie ale žádné vazby na ženu a ani jiné oběti dosud nezjistila.

Při zátahu, při kterém policie nalezla i zbraň použitou při útoku, zadržela ještě další dva muže ve věku 23 a 27 let. Oba jsou z Utrechtu a jejich podíl na činu znám není.

Zemřeli dva muži a jedna žena

Utrechtský starosta Jan van Zanen v úterý ráno oznámil, že ve vazbě zůstává jen útočník a že ostatní dva muži byli propuštěni, protože s útokem nemají nic společného. Policie van Zanenovo tvrzení následně dementovala a uvedla, že zmíněná dvojice je nadále vyslýchána.

Prokuratura v úterý rovněž upřesnila, že vedle tří mrtvých byli při útoku vážně zraněni tři lidé a další čtyři utrpěli lehčí zranění. Jako mrtví byli identifikováni 19letá žena z Vianenu a dva muži ve věku 28 a 49 let z Utrechtu.

Tramvaj, v níž došlo ke střelbě.
Zásah policie po útoku v Utrechtu.

Nizozemské justiční orgány uvedly, že Gökmen Tanis byl od srpna do září 2017 ve vězení poté, co byl obviněn ze znásilnění. Za mříže se dostal znovu v lednu, protože nespolupracoval při vyšetřování tohoto případu, a na svobodu byl zase propuštěn 1. března, protože slíbil, že spolupracovat bude. Proces ho čeká v červenci. Nedávno byl také odsouzen za krádež v obchodě a loupež, k výkonu trestu ale nenastoupil, protože ještě nevypršela lhůta pro odvolání.

Wilders viní ministra spravedlnosti

„Jste za to politicky odpovědný,“ obvinil v parlamentu krajně pravicový politik a odpůrce islámu Geert Wilders ministra spravedlnosti Ferdinanda Grapperhause v souvislosti s problémy Tanise se zákonem. „Měl byste rezignovat, vypadnout odsud,“ vzkázal mu.

Na budovách vlády, místních úřadů a také nizozemských diplomatických misí v zahraničí jsou vlajky staženy na půl žerdi. Královská zástava byla na znamení smutku doplněna černou stuhou. Poslanci v nizozemském parlamentu drželi minutu ticha za oběti utrechtského útoku a za oběti páteční střelby ve dvou mešitách v novozélandském městě Christchurch.

Památku obětí si připomínají i obyvatelé Utrechtu, kteří na místo střelby kladou květiny. Pietu připravilo i jedno z městských gymnázií, neboť mezi oběťmi je i otec dvou studentů.

ČTK

České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují
České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?