22. března 2019 16:36 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Jednal jsem sám.‘ Střelec z Utrechtu se přiznal. Soud mu prodloužil vazbu

Policie v Utrechtu zveřejnila snímek 37letého Turka  Gökmana Tanise v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policie v Utrechtu zveřejnila snímek 37letého Turka Gökmana Tanise v... | foto: Policie Utrecht

Utrecht (Nizozemsko) Muž stíhaný v souvislosti s pondělní střelbou v Utrechtu za několikanásobnou vraždu s teroristickým motivem se v pátek u soudu přiznal k činům, z nichž byl obviněn, a uvedl, že jednal sám. Oznámila to nizozemská prokuratura. Soud sedmatřicetiletému muži, který se narodil v Turecku, prodloužil vazbu o dva týdny.

Muž se dnes k činům přiznal a uvedl, že jednal sám. „Podezřelý ve věku 37 let se ráno před vyšetřujícím soudcem přiznal k trestným činům, které jsou mu přičítány,“ oznámila prokuratura. Podezřelý podle ní prohlásil, že „jednal sám“.

Soudce rozhodl, že obviněný bude smět komunikovat pouze se svým právníkem, oznámil dále soud.

Při střelbě v tramvaji přišli o život tři lidé a dalších sedm bylo zraněno. Podezřelým ze spáchání činu je 37letý Gökmen Tanis, který se narodil v Turecku. Muž, který byl dnes předveden k neveřejnému slyšení před vyšetřujícího soudce, čelí mimo jiné obvinění z několikanásobné vraždy či zabití s teroristickým motivem.

Police secure the site of a shooting in Utrecht, Netherlands, March 18, 2019....
Místo střelby v nizozemském Utrechtu.

Podle žalobců Tanis zastával „radikální ideologii“, ale není jasné, zda byl motiv pro spáchání činu výhradně teroristický. Podezřelý má být podroben psychiatrickému vyšetření.

Tanis byl zadržen v pondělí sedm hodin po dopolední střelbě, kterou nepřežili 19letá žena a dva muži ve věku 28 a 49 let.

Dnes večer se má v Utrechtu uskutečnit tichý pochod městem za oběti střelby.

ČTK