5. července 2017 12:04, aktualizováno  14:41 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

KLDR: USA ukážeme odvahu, nová raketa může nést jadernou hlavici

Kim prý prohlásil, že jeho národ „ukáže Spojeným státům svou odvahu“. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kim prý prohlásil, že jeho národ „ukáže Spojeným státům svou odvahu“. | foto: Reuters

SOUL/NEW YORK Severní Korea ve středu oznámila, že její nově vyvinutá mezikontinentální raketa, kterou vyzkoušela v úterý, je schopna nést silnou jadernou hlavici. Spojené státy a Jižní Korea po počátečním názoru, že šlo jen o raketu středního doletu, postoj změnily a také již tvrdí, že šlo skutečně o mezikontinentální raketu. Rusko a Čína chtějí na zasedání Rady bezpečnosti OSN přijít s návrhem řešení situace a Moskva uvedla, že cíl denuklearizace Korejského poloostrova nesmí být využit k pokusům vyměnit v KLDR režim.

Američtí experti, kteří analyzovali dráhu letu, dosaženou výšku a vzdálenost, jsou podle agentury Reuters toho názoru, že raketa by mohla potenciálně zasáhnout Aljašku.

Pchjongjang tvrdí, že nyní je s to zasáhnout prakticky jakékoliv místo na Zemi. Odborníci zpochybňují, že by Severokorejci už byli ve vývoji tak daleko, nicméně varují, že úterním testem KLDR „překročila červenou linii“ a že je pouze otázkou času, kdy toho dosáhne, nebude-li zastavena.

Raketa by mohla potenciálně zasáhnout Aljašku.
Podle USA šlo skutečně o mezikontinentální raketu.

Americký ministr zahraničí Rex Tillerson v této souvislosti prohlásil, že severokorejský režim představuje světovou hrozbu, která si žádá globální reakci. Kvůli této záležitosti se také ve středu ve 21:00 SELČ sejde v New Yorku na mimořádném zasedání Rada bezpečnosti OSN, které nyní předsedá Čína. Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov podle agentury TASS ve středu řekl, že Moskva a Peking na tomto zasedání předloží společnou iniciativu k urovnání situace na Korejském poloostrově.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un se ale Spojeným státům zjevně vysmívá. Podle státní agentury KCNA citované západními médii dnes prohlásil, že jeho národ „ukáže Spojeným státům svou odvahu“ a že nikdy nebude o svých zbrojních programech vyjednávat. „Velký vůdce s širokým úsměvem“ prý vyzval své vědce, aby „Yankeeům hojně posílali dárkové balíčky“, čímž narážel na časté raketové testy KLDR v poslední době.

Kromě Spojených států a Jižní Koreje severokorejský test odsoudili také představitelé Ruska, Číny, Japonska, EU a OSN. Rusko a Čína trvají na stanovisku, že v úterý šlo o zkoušku rakety středního doletu a v reakcích vyzývají všechny strany ke zdrženlivosti.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz