11. března 2018 11:05 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Nové okolnosti ohledně otravy Skripala a jeho dcery. Policie našla v restauraci stopy jedu

Záznam z kamery zřejmě ukazuje Sergeje Skripala a jeho dceru Julii | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Záznam z kamery zřejmě ukazuje Sergeje Skripala a jeho dceru Julii | foto: Wilshirská policie

SALISBURY/PRAHA Britská policie dál intenzivně vyšetřuje pokus o vraždu bývalého ruského agenta Sergeje Skripala a jeho dcery, kteří jsou už týden v kritickém stavu po kontaktu s nervově- paralytickou látkou. .

Případ řeší přes dvě stovky policistů z protiteroristické jednotky a v Salisbury na jihu Anglie operují i jednotky chemických specialistů. Těm se podle serveru BBC podařilo najít stopy jedu v restauraci, kde Skripal a jeho dcera Julija jedli předtím, než na ulici zkolabovali

Stopy jedu se našly v restauraci Zizzi v centru Salisbury. Policie zatím vychází z toho, že podezřelý není nikdo z hostů ani zaměstnanců, kteří v lokále spolu se Skripalovými byli. Nikdo z nich zároveň nebyl vystaven nebezpečí otravy, uvedla BBC. Informaci zatím vyšetřovatelé oficiálně nepotvrdili.

Stopy nervově-paralytické látky, kterou podle všeho byli otec a dcera otráveni, hledá policie i na dalších místech v Salisbury, kde se oba minulou neděli pohybovali. Například i na hřbitově, kde se zastavili u hrobu Skripalovy manželky a syna.

Podle informací deníku Daily Mail chemičtí experti zkoumají mimo jiné i kytici, kterou Skripal na hřbitov přinesl. Nevylučují přitom, že právě ona mohla být nosičem vzácné jedovaté látky. O jakou látku šlo, zatím policie nesdělila.

Britská ministryně vnitra Amber Ruddová po sobotním zasedání vládního výboru pro krizové situace COBRA oznámila, že vyšetřovatelé identifikovali na 240 svědků a 200 důkazů. Podle ní policie postupuje velmi zevrubně a profesionálně.

Šestašedesátiletého Skripala a jeho třiatřicetiletou dceru Juliji našli kolemjdoucí v bezvědomí v neděli 4. března v centru Salisbury. Od té doby jsou oba ve vážném stavu v nemocnici.

Skripal dlouhá léta působil jako agent ruské vojenské rozvědky (GRU) a v 90. letech se nechal naverbovat pro spolupráci s britskou tajnou službou MI6. Ruská Federální bezpečnostní služba FSB jej v roce 2004 zatkla kvůli podezření, že britské zpravodajské službě vyzradil desítky ruských agentů. V roce 2006 byl v tajném procesu odsouzen na 13 let do vězení za špionáž. V roce 2010 jej Moskva spolu s dalšími třemi osobami vyměnila za deset svých špionů zadržených v USA. Od té doby žije Skripal v Británii.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz