4. dubna 2018 16:20, aktualizováno  17:21 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Novičok pochází ze státní laboratoře, tvrdí expert. Odkazuje také na bývalé Československo a Írán

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 173Diskuse
Specialisté v přetlakových protichemických oblecích i pět dní po útoku stále... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Specialisté v přetlakových protichemických oblecích i pět dní po útoku stále... | foto: Reuters

LONDÝN Nervová látka použitá při nedávném útoku na bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala v Anglii může pocházet jedině ze státní laboratoře. V rozhovoru s tiskovou agenturou DPA to řekl německý chemik a toxikolog Ralf Trapp. Schopné vyrobit takzvaný novičok jsou podle něj kromě ruských laboratoří také zařízení, která s takovými látkami pracovaly v zájmu ochrany, poznamenal expert a poukázal i na příslušné odborné texty z bývalého Československa a Íránu.

„Jsem si jistý, že jed pochází z laboratoře, která je součástí státního programu a má s takovými látkami zkušenosti,“ řekl Trapp německé agentuře. Vyloučil přitom, že by látka mohla vzniknout v laboratořích teroristů nebo zločineckých gangů. „Vyžaduje to určitý stupeň zkušenosti v zacházení s těmito látkami a znalost chemie, která je s tím spojena,“ upozornil chemik. 

V úvahu podle něj připadají například laboratoře, které se vývojem takových látek zabývaly, jako jsou státní zařízení v Sovětském svazu a později v Rusku. Schopné vyrobit novičok jsou však podle Trappa také zařízení, která s takovými látkami pracovala za účelem ochrany. „Publikováno to bylo například z bývalého Československa a z Íránu,“ řekl německý expert. Mezi takové laboratoře však podle něj patří i výzkumné zařízení v britském Porton Downu, které nervově paralytickou látku použitou v březnu proti Skripalovi zkoumalo.

Podle Trappa nešlo o první útok novičokem. Počátkem 90. let byl takto otráven jeden bankéř, když bylo látkou napuštěno telefonní sluchátko, řekl nezávislý poradce, který pracuje mimo jiné pro Organizaci pro zákaz chemických zbraní (OPCW).

Londýn z útoku na Skripala viní Moskvu a za člověka v pozadí považuje přímo ruského prezidenta Vladimira Putina. Vědci v Porton Downu ale ruský původ bojové látky neprokázali.

Moskva obvinění odmítá a poukazuje na to, že látka by mohla pocházet z řady zemí, mimo jiné ze samotné Británie nebo také České republiky.

Putin: Rusko očekává v kauze Skripal vítězství zdravého rozumu

Rusko neočekává omluvy, ale vítězství zdravého rozumu v případě otravy bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala v Británii. Podle agentury TASS to ve středu řekl ruský prezident Vladimir Putin. Británii a její spojence Putin vyzval k dodržování mezinárodního práva a k ukončení diplomatické krize.

„Očekáváme, že zdravý rozum konečně zvítězí a že mezinárodním vztahům se přestanou způsobovat takové škody, jaké v poslední době pozorujeme. Týká se to nejen útoku na Skripala, ale i dalších aspektů mezinárodních vztahů,“ uvedl Putin na tiskové konferenci v Ankaře.

Skripal a jeho dcera Julija byli 4. března otráveni látkou, kterou britští představitelé následně označili za nervově paralytickou látku novičok vyvinutou Ruskem, respektive Sovětským svazem. Britská vláda tvrdí, že za tento útok je s největší pravděpodobností zodpovědné Rusko, což ale Moskva důrazně popírá. Kvůli aféře si západní země, včetně Česka, na jedné straně a Rusko na straně druhé vypověděly desítky diplomatů.

ČTK
  • 173Diskuse
Najdete na Lidovky.cz