Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Novinář zemřel při dokumentování vyklízení Hambašského lesa, spadl z patnáctimetrové výšky

Svět

  20:33aktualizováno  20:51
KOLÍN NAD RÝNEM (NĚMECKO) - Při zásahu policie proti ekologickým aktivistům, kteří se snaží zabránit vykácení Hambašského lesa na západě Německa, ve středu zahynul novinář. Muž se zřítil z visutého mostu zavěšeného v korunách stromů. Těžkým zraněním později podlehl, informovala agentura DPA. Úřady v reakci na tragické úmrtí vyklízení lokality až do odvolání zastavily.

Záchranáři se snaží pomoci novináři, který spadl z výšky při dokumentování dění v Hambašském lese. foto: Reuters

Novinář se probořil visutým mostem a zřítil se do hloubky patnácti metrů, uvedl policejní mluvčí. Mrtvým je podle něj mladý žurnalista, který delší dobu dokumentoval život ekologických aktivistů v Hambašském lese.

Policisté zdůraznili, že v okamžiku novinářova pádu neprobíhaly v blízkosti místa neštěstí žádné policejní akce. Ministr vnitra spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko, ve které les leží, na spěšně svolané tiskové konferenci oznámil, že až do odvolání vyklízení Hambašského lesa zastavuje. „Nemůžeme teď pokračovat, jako by se nic nestalo,“ zdůvodnil své rozhodnutí ministr Herbert Heul.

Novinář spadl z plošiny ve výšce patnácti metrů. Zraněním podlehl.
Policisté a lékaři na místě, kde ve středu spadl novinář.

Od minulého týdne se německá policie snažila vyklidit Hambašský les, ve kterém v uplynulých letech vzniklo celkem 51 domků v korunách stromů. Ekologičtí aktivisté, kteří v nich zčásti žijí již od roku 2012, se snaží zabránit vykácení lesa, se kterým chce energetická společnost RWE začít v říjnu. Lokalita leží na okraji rozsáhlého povrchového dolu na hnědé uhlí, který chce RWE na území lesa rozšířit.

Les nedáme! brání Němci těžbě hnědého uhlí. Policie nasadila speciální jednotku

Do středečního dne policie vyklidila 39 z 51 domků. V noci na neděli pozatýkala při akci 34 ekologických aktivistů.

Les mezi Kolínem nad Rýnem a Cáchami, ve kterém rostou stovky let staré duby a buky a kde žijí chránění živočichově, je v Německu symbolem odporu vůči těžbě uhlí. Počátkem září proti plánu rozšiřování uhelného dolu a na podporu německých ochránců lesa protestovaly v Praze před německým velvyslanectvím asi tři desítky lidí.

Autor: