29. prosince 2007 10:59 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Novoroční projevy jako zrcadlo do duší vůdců

Leonid Brežněv s Willi Brandtem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Leonid Brežněv s Willi Brandtem. | foto: ČTK

MOSKVA/PRAHA  Historie novoročních projevů ruských, respektive sovětských lídrů na televizní obrazovce není příliš dlouhá. Pravda, od roku 1935 se sovětští vůdci dělili s občany o novoroční radost prostřednictvím rozhlasu. Poprvé stanuli i před zraky diváků s novoroční řečí v roce 1970.

Ale to je viděli jen ti šťastlivci, kteří měli televizor. Tehdy se na přístroj čekalo celá léta a dostalo se jen na úderníky, členy strany a komsomolce se skvělým kádrovým profilem.

Jako první obšťastnil tyto vyvolené svým televizním vystoupením před sedmatřiceti lety tehdy ještě poměrně svěží Leonid Iljič Brežněv. Internetové vydání listu Komsomolskaja pravda letos záznam jeho projevu zveřejnilo a návštěvnost je prý obrovská.

Tehdy, v dobách hlubokého komunismu, občanům čekajícím netrpělivě na půlnoční přípitek připomněl generální tajemník strany to, že si v roce minulém hezky oslavili velké leninské jubileum a že byla dobrá úroda. „Začíná 9. pětiletka a čeká nás XXIV. sjezd komunistické strany,“ přečetl Brežněv, kterému tehdy ještě bylo rozumět, z papíru. Vroce následujícím už přišlo na řadu svérázné, sovětské čtecí zařízení.

Sedmiminutový projev byl napsán na papírech obrovskými písmeny a ty pod kamerou vůdci ukazoval sám ředitel sovětské televize. Každý nový vůdce pak přišel na Nový rok s něčím originálním. Například současný vládce Kremlu Vladimir Putin se jako první vydal z kanceláře na ulici pod „jolku“.

S jednou obrovskou novinkou pak přišel otec sovětské perestrojky Michail Gorbačov – v roce 1987 promluvil k obyvatelům SSSR americký prezident Ronald Reagan a k Američanům zase Gorbačov.

První ruský prezident Boris Jelcin dal konečně Novému roku punc osobního svátku a přestal s občany hovořit jako s účastníky partajní schůze. Zavedl jednu významnou novinku. Kdo jiný by si měl dovolit pozdvihnout sklenku se šampaňským a do dna ji vypít. V roce 1997 překročil Rubikon a jako první se objevil na novoroční obrazovce s celou rodinou.

Zcela nejoriginálnější byl ale rok 1999. V poledne Jelcin řekl, že už toho má dost a odchází z nejvyšší funkce. Před půlnocí se pak před zraky diváků zjevil Vladimir Putin a s poněkud chladným úsměvem jim sdělil, že sice chtěl být doma a poslechnout si prezidentův projev, jenže, co naplat, situace se změnila a napříště už nebude projevy ani tak poslouchat, jako pronášet.
Petra Procházková

Autor

Petra Procházkováberkating@seznam.czČlánky