15. ledna 2014 13:20 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Nový útok na černošskou ministryni. Dostala dopis s podezřelým práškem

Italská ministryně pro integraci Cécile Kyengeová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Italská ministryně pro integraci Cécile Kyengeová. | foto: Reuters

ŘÍM Italští hasiči zasahovali ve středu ráno v římském paláci Chigi, kde má své sídlo premiér a vláda. Černošské ministryni pro integraci Cécile Kyengeové byl totiž doručen dopis obsahující podezřelý prášek, uvedla agentura ANSA.

Ministryně, která se stala již od svého uvedení do úřadu terčem mnoha rasistických útoků a nevybíravých komentářů, dopis označila za "ohrožení demokracie".

Za slovními útoky v minulosti většinou stáli představitelé protiimigrantské Ligy severu. Její člen, místopředseda italského Senátu Robert Calderoli, loni v půlce července přirovnal oční lékařku pocházející z Konga k orangutanovi.

"Když vidím fotografie Kyengeové, nemůžu nemyslet na podobnost s orangutanem," řekl tehdy Calderoli. Později se snažil svůj výrok zlehčovat, přesto se na něj snesla vlna kritiky, a to dokonce od členů vlastní strany. Senátor se následně ministryni osobně omluvil.

VÍCE ZDE:

Na konci července pak na ministryni někdo během politického mítinku její Demokratické strany hodil banány. Ministryně tento incident označila za "plýtvání jídlem". Ministr životního prostředí Andrea Orlando tehdy na sociální síti Twiter uvedl, že nad incidentem pociťuje nejvyšší pobouření. Slova podpory přišla i od jiných italských politiků. Ministryně školství Maria Chiara Carrozzová svou kolegyni ocenila kvůli její odvaze a odhodlání.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!