18. září 2011 15:21 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

O křeslo irského prezidenta se utká bývalý člen IRA

 Martin McGuinness | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Martin McGuinness | foto: Reuters

DUBLIN Na post irského prezidenta kandiduje místopředseda severoirské vlády a bývalý vysoký představitel teroristické Irské republikové armády (IRA) Martin McGuinness. Rozhodla o tom v Dublinu irská nacionalistická strana Sinn Féin.

Kandidaturu McGuinnesse, který se po ozbrojeném boji za odtržení Severního Irska (Ulsteru) od Londýna stal strůjcem mírového procesu v této britské provincii, schválili členové vedení strany jednomyslně.

Čestná funkce
"Martin by byl prezidentem všech Irů, ať jsou kdekoli. Má všechny potřebné vlastnosti pro politického lídra: hluboce miluje Irsko a jeho lid. A hlavně má pro tento lid vizi budoucnosti," prohlásil předseda strany Gerry Adams.

Neklidný Ulster

Levicová Sinn Féin je druhou nejsilnější formací v Severním Irsku, ale v Irsku získala v parlamentních volbách začátkem roku jen deset procent hlasů. Bookmakeři ho označují až za třetího možného vítěze říjnových voleb a předvídají vítězství labouristy Michaela Higginse či Gay Mitchella z vládní pravicové Fine Gael. Post prezidenta je v zemi však jen čestnou funkcí.

60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?
60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?

Na 8. srpna připadá mezinárodní den ženského orgasmu! Jak svátek vznikl a proč ženy orgasmus někdy předstírají?

Najdete na Lidovky.cz