Úterý 13. dubna 2021svátek má Aleš 5 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Černé zlato a drogy za zbraně. Desítka nejbohatších teroristických skupin světa

Vůdci nejbohatších teroristických organizací světa. (Zleva po směru hodinových... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vůdci nejbohatších teroristických organizací světa. (Zleva po směru hodinových... | foto: Reuters / ČTK // Koláž Lidovky.cz

PRAHA  Z deseti největších teroristických organizací na světě vychází Islámský stát jako nejbohatší. Ani ostatní teroristické skupiny ale nebojují zadarmo. Pohání je obchod s drogami, ropou nebo výkupné za rukojmí.

Pohánět kolos jménem Islámský stát, jehož síly se momentálně bojí celý západní svět, není zadarmo. Ostatně není žádným tajemstvím, že jeho ozbrojenci nebojují jen čistě z náboženského zápalu, ale dostávají měsíční mzdu. I když nejde o nějak závratné peníze (v přepočtu asi 12,5 tisíce korun), platit armádu stovek tisíc mudžahedínů už něco stojí.

Není tak velkým překvapením, že v materiálu magazínu Forbes, který v posledním čísle srovnal příjmy největších teroristických organizací, vychází IS jako nejbohatší z nich. Jeho obrat dosahuje podle odhadů bezpečnostních analytiků dvou až tří miliard dolarů (tedy až 75 miliard korun).

Ropa a obchod s lidmi

O tom, kde k takovým financím teroristé přišli, se už napsalo dost. Jde o systém, který víc než běžnou teroristickou buňku připomíná promyšlenou mafiánskou strukturu. Hodně se kupříkladu mluví o příjmech z prodeje ropy na černém trhu.

K TÉMATU:

Na území ovládaném islámským státem se nachází ropná rafinerie al-Omar a přinejmenším osm menších podobných zařízení. Teroristům tak poskytují produkční kapacitu zhruba 34 až 40 tisíc barelů ropy denně, jejichž prodejem mohou vydělat na černém trhu až 1,5 milionu amerických dolarů za den.

Finanční příjmy stojí i za vybíráním výkupného za zahraniční rukojmí, jejichž osudy nás poslední dobou tak často šokují po zveřejnění krvelačných videí na internetu.

Příslušníci Talibanu pózují před autem OSN ve městě Kunduz.
Psychopati? Snad s výjimkou některých pomatených jednotlivců nelze u Evropanů...

Německý deník Die Zeit cituje zpravodajské služby, podle nichž vydělal IS na výkupném za rukojmí západních států loni zhruba 25 milionů dolarů. Méně už se mluví o tom, že teroristé požadují výkupné také za zajatce z řad místních obyvatel (kupříkladu křesťanů nebo šíitů), které uvěznil na obsazených územích. Za ty žádá u jejich příbuzných v porovnání mnohem méně, řádově desítky tisíc dolarů.

Zpravodajské služby jsou navíc přesvědčené, že IS získává pravidelné finanční dary ze zahraničí, a to v nikoli zanedbatelných objemech. Pravděpodobně pocházejí od bohatých rodin a podnikatelů z oblasti Perského zálivu.

Drogy a drahé kovy za zbraně

Ačkoliv Islámský stát z pochopitelných důvodů plní titulní stránky novin, další teroristické organizace rozhodně nepůsobí jako jeho chudí příbuzní. Palestinský Hamás dosahuje obratu miliardy dolarů. Získává je z daní, které uvalil na místní obyvatele, a též z finančních darů, především z emirátu Kataru.

Přehlídka nejbohatších světových teroristů je ale pestřejší. Kolumbijské FARC, které už od šedesátých let vedou guerillovou válkou proti místní vládě ve snaze naplnit svou ultralevicovou vizi, získávají peníze podstatně odlišně.

A sice produkcí a distribucí drog. V oblastech, které skupina ovládá, k tomu navíc těží cenné kovy a prodává je na černém trhu. K tomu podobně jako islámské organizace získává podstatnou část financí z výkupného. Obrat kolumbijských guerill dosahuje 600 milionů amerických dolarů.

Příznivci Hizballáhu se účástní náboženského pochodu v Bejrútu (ilustrační...

Jen o něco méně financí má k dispozici libanonský Hizballáh, známá šíitská organizace. Také ona si přivydělává v drogovém byznysu. Zcela zásadní je pro ni ale podpora šíitského Íránu, bez něhož by patrně nikdy takové síly nedosáhla.

Na drogovém byznysu je postavená také ekonomika afghánského hnutí Taliban. Jak známo, jeho byznys s opiem a heroinem se dotýká i západních zemí. Přes drogové stezky totiž končí hlavně na evropském trhu. Taliban dosahuje tržeb 400 milionů amerických dolarů. Jeho cílem je obnovit vládu islámu v Afghánistánu z doby před válkou s USA.

Žebříček nejbohatších

Psychopati? Snad s výjimkou některých pomatených jednotlivců nelze u Evropanů...

1. ISLÁMSKÝ STÁT

Obrat: 2–3 miliardy amerických dolarů

Cíl: Ustanovení chalífátu v Sýrii, Iráku, Palestině, Jordánsku a Libanonu.

2. HAMÁS

Obrat: 1 miliarda amerických dolarů.

Cíl: Boj proti Izraeli a vznik palestinského státu od Středozemního moře po řeku Jordán.

Kolumbijky v řadách FARC (ilustrační foto)

3. FARC (Revoluční ozbrojené síly Kolumbie)

Obrat: 600 milionů amerických dolarů

Cíl: Boj proti kapitalistickému režimu a snaha o naplnění marxistické vize.

4. HIZBALLÁH

Obrat: 500 milionů amerických dolarů

Cíl:Boj proti Izraeli a vznik islámského státu v Libanonu.

Bojovník Talibanu na motocyklu s vlajkou radikálního hnutí ve městě Kunduz.

5. TALIBAN

Obrat: 400 milionů amerických dolarů

Cíl: Návrat islámského režimu do Afghánistánu.

6. AL-KÁIDA

Obrat: 150 milionů amerických dolarů

Cíl: Globální džihád proti křesťanům a židům.

7. LAŠKAR TAJBA

Obrat:100 milionů amerických dolarů

Cíl: Nezávislost indického Kašmíru a jeho spojení se stejnou oblastí v Pákistánu pod vládou islámu.

Přílsušníci radikální povstalecké skupiny Šabáb.

8. ŠABÁB

Obrat: 70 milionů amerických dolarů

Cíl: Vyhnání zahraničních jednotek ze Somálska a vznik islámského chalífátu.

9. REAL IRA

Obrat: 50 milionů amerických dolarů

Cíl: Osvobození Severního Irska a jeho připojení k Irské republice.

Radikálové z islamistické sekty Boko Haram.

10. BOKO HARAM

Obrat: 50 milionů amerických dolarů

Cíl: Boj proti sekularismu a západnímu vlivu v oblasti Nigérie a sousedních zemí, zavedení vlády islámu.

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Umírají mladší lidé a my s tím nemůžeme nic dělat, říká šéf KARIM o covidu

Jan Beneš, přednosta kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V plzeňské fakultní nemocnici prudce stoupá počet hospitalizovaných s covidem-19. Zatímco v podzimní vlně šlo o...

Tudy ne, přátelé! Příběh dvou turbínových lokomotiv Škoda byl plný řevu a ohně

Turbínová lokomotiva Škoda typ 1 TLo (označení lokomotivní řady ČSD podle... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lokomotivy se spalovací turbínou se v padesátých letech zdály být docela dobrý nápad. I v plzeňské Škodovce jeden typ...