2. listopadu 2013 15:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Americký podnikatel chce miliony za dopadení bin Ládina

Usáma bin Ládin | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Usáma bin Ládin | foto: Reuters

CHICAGO Americký podnikatel se dožaduje vyplacení odměny za dopadení vůdce teroritstické sítě Usámy bin Ládina. Říká, že na úkryt vůdce al-Káidy upozornil FBI již několik let před tím, než ho v roce 2011 zabila americká jednotka NAVY Seal. Vláda USA slíbila za informace vedoucí k nalezení Ládina 25 milionů dolarů (125 milionů korun).

Třiašedesátiletý Tom Lee údajně na bin Ládinův úkryt v Abbottábádu upozornil americké úřady už v roce 2003. Vyplývá to z dopisu, který agentuře AP poskytla právní společnost zastupující obchodníka.

V dopise určeném řediteli FBI Jamesu Comeymu se píše, že Lee se o místě pobytu nejhledanějšího teroristy světa dozvěděl od pákistánského tajného agenta, který bin Ládina i s rodinou doprovázel z Pešávaru do útočiště v Abbottábádu.

ČTĚTE TAKÉ:

"Pákistánský agent byl členem rodiny, s níž měl pan Lee dlouhodobé obchodní vazby," vysvětluje dopis. Lee poté informace od agenta údajně sdílel s FBI, informoval britský deník.

Právníci z firmy Loevy & Loevy si v dopise stěžují, že na žádosti jejich klienta americké úřady dlouhodobě nereagují. "Pan Lee přesně identifikoval, kde se nejznámější terorista naší doby zodpovědný za útoky na Světové obchodní centrum ukrývá. Úřady nicméně na četné pokusy o kontakt nereagovaly," píše se v dopise.

"Nechali ho žít ještě osm let"

Roztrpčeně si na dlouhodobou nečinnost bezpečnostních složek stěžoval také samotný Lee. "Znepokojuje mě, že jsem jim udal přesnou polohu, kde se bin Ládin nacházel, už v roce 2003 a oni ho nechali žít ještě dalších osm let. Popravdě by něco takového mělo znepokojovat každého Američana," napsal obchodník v emailu pro The Grand Rapids Press.  

Tom Lee není jediným, kdo se o 25 milionů dolarů přihlásil. V roce 2012 odměnu požadovala například italská novinářka Mary Paceová, která tvrdila, že italskému ministerstvu vnitra poskytla klíčové informace o pobytu bin Ládina ve stejném roce jako Lee.

Usámu bin Ládina zabilo speciální komando Navy SEAL v květnu 2011. Američtí představitelé prohlásili, že teroristův dům v Abbottábádu byl postaven nejdříve začátkem roku 2005. Pákistánská strana uvedla, že bin Ládin se do města vzdáleného 50 kilometrů severně od Islámábádu nenastěhoval dříve než v létě tohoto roku.  

Daniel Mádr, ebr

Advantage Consulting, s.r.o.
SPECIALISTA KONSTRUKCE (ELEKTROSCHÉMATA)

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč