Sobota 30. září 2023, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

O odpovědi Ruska na nové americké sankce rozhodne Putin, uvedl mluvčí Kremlu Peskov

Ruský prezident Vladimir Putin. foto: ČTK/AP

Moskva - O ruské odpovědi na nové sankce USA, které ve čtvrtek ohlásil prezident Joe Biden, rozhodne ruský prezident Vladimir Putin, uvedl v pátek podle tiskových agentur Putinův mluvčí Dmitrij Peskov.
  12:59aktualizováno  13:35

„Obecný princip vzájemnosti v těchto otázkách nikdo nezrušil, tento princip je zásadní,“ řekl Peskov podle agentury TASS. „Ale opakuji, že vše bude záviset na rozhodnutí, které přijme hlava státu,“ dodal.

Sankce jsou „přiměřenou“ odpovědí na ruské kybernetické útoky, řekl Biden. Dalšímu napětí se chce vyhnout

Moskva a Washington podle mluvčího Kremlu zjevně nesdílejí shodnou vizi, jak by se měly vytvářet vzájemně prospěšné vztahy, přihlížející k zájmům obou zemí. Za nepřijatelnou označil americkou „vášeň v zavádění sankcí“.

K Bidenovým slovům o „deeskalaci“ v americko-ruských vztazích z úterního telefonátu obou prezidentů a čtvrtečního projevu v pátek Peskov poznamenal, že o potřebě normalizovat a zbavit vyhrocenosti vzájemné vztahy hovoří Putin opakovaně a důsledně, je o této potřebě přesvědčen. „Jsme připraveni rozvíjet náš dialog v míře, v jaké jsou k tomu ochotni naši partneři. V tomto směru je skutečně určitě pozitivní, že se pohledy obou států v tomto shodují,“ řekl podle listu Kommersant. Mluvčí Kremlu také ujistil, že bez ohledu na sankce zůstane ruská ekonomika stabilní.

Spojené státy ve čtvrtek přijaly sérii kroků, jejichž cílem je potrestat Rusko za údajné vměšování do loňských prezidentských voleb v USA, za kybernetické útoky proti americkým vládním agenturám, agresivní vystupování vůči Ukrajině a další škodlivé jednání. Vyhostily deset ruských diplomatů z Washingtonu a uvalily na Rusko řadu ekonomických sankcí. Krok následně podpořilo NATO, podle nějž počínání Moskvy ohrožuje bezpečnost Evropy i Severní Ameriky. 

Biden podepsal exekutivní příkaz, kterým zmocnil americkou vládu uvalit sankce vůči jakémukoli sektoru ruské ekonomiky s cílem omezit možnosti Ruska vydávat státní dluhopisy. Washington rovněž ztížil podmínky fungování amerických bank na trzích dluhopisů denominovaných v rublech.

USA vyhostí deset ruských diplomatů a uvalí na Rusko nové sankce. Ty jsou reakcí na kybernetické útoky

Podle zahraničních médií přijmou USA vůči Rusku ještě další kroky, které však zřejmě veřejně neoznámí. Již v minulosti diskutovali američtí vládní činitelé o tom, že v reakci na kybernetické kampaně Moskvy chtějí provést protiútoky, které nebudou patrné na veřejnosti, ale o kterých se dozví Putin a jeho vláda.

Autor: