Sobota 24. února 2024, svátek má Matěj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Sankce jsou „přiměřenou“ odpovědí na ruské kybernetické útoky, řekl Biden. Dalšímu napětí se chce vyhnout

Joe Biden foto: ČTK

Washington - Pokud se bude Rusko dále vměšovat do americké demokracie, Spojené státy jsou připravené odpovědět, řekl ve čtvrtek americký prezident Joe Biden. Navzdory novým sankcím proti Rusku však Washington podle něj nechce stupňovat napětí a konflikty s Moskvou. Nyní je čas napětí snížit, prohlásil šéf Bílého domu.
  7:28

Biden podle televize CNN konstatoval, že oznámené sankce jsou „přiměřenou“ odpovědí na ruské kybernetické útoky a vměšování se do prezidentských voleb. Opatření mohla být podle něj tvrdší, ale rozhodl se k tomu nepřistoupit. Dalšímu napětí se chce vyhnout.

USA vyhostí deset ruských diplomatů a uvalí na Rusko nové sankce. Ty jsou reakcí na kybernetické útoky

„Chceme stabilní a předvídatelný vztah,“ prohlásil americký prezident. Zároveň upozornil, že nebude váhat a přistoupí v budoucnu k dalším opatřením, pokud se Moskva bude nadále vměšovat do americké demokracie. „Nemůžeme dovolit, aby cizí země beztrestně zasahovala do našeho demokratického procesu,“ uvedl Biden.

Šéf Bílého domu zároveň vyjádřil naději, že se v létě v Evropě sejde s ruským prezidentem na americko-ruském summitu, který ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi navrhl při úterním telefonickém rozhovoru. „Cesta kupředu je skrze pozorný dialog a diplomatický proces,“ poznamenal Biden.

Bílý dům v pátek oznámil, že USA vyhostí deset ruských diplomatů a uvalí sankce na skoro čtyři desítky jednotlivců a firem. Cílem těchto kroků je potrestat Rusko za údajné vměšování do loňských prezidentských voleb v USA, za kybernetické útoky proti americkým vládním agenturám, za agresivní vystupování vůči Ukrajině a za další škodlivé jednání.

Biden navrhl Putinovi summit na území třetího státu. Nabídka zazněla při telefonickém rozhovoru

Rusko oznámení sankcí odsoudilo jako eskalaci vzájemných vztahů. Moskva na agresivní chování Spojených států nevyhnutelně odpoví, uvedlo ruské ministerstvo zahraničí. USA poprvé oficiálně prohlásily, že za masivním loňským kybernetickým útokem na americké vládní instituce a firmy provedeným skrze bezpečnostní mezery v softwaru společnost SolarWinds stojí ruská civilní rozvědka SVR. Šéf této tajné služby Sergej Ivanov na to reagoval odmítnutím. V prohlášení podle agentury TASS uvedená obvinění označil za naprosté výmysly a nesmysly.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!