Středa 19. května 2021svátek má Ivo 14 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Na teroristické útoky z 11. září 2001 se nelze odvolávat.‘ Biden chce stáhnout všechny vojáky z Afghánistán

Americký prezident Joe Biden | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americký prezident Joe Biden | foto: Reuters

Washington Teroristické útoky z 11. září 2001 v New Yorku a Washingtonu nemohou sloužit jako vysvětlení pro přítomnost amerických vojsk v Afghánistánu i po 20 letech. „Nastal čas, aby američtí vojáci odešli domů,“ píše se podle amerických médií v písemných výňatcích z chystaného proslovu prezidenta Joea Bidena, které zveřejnil Bílý dům.

Několik činitelů vlády USA v úterý uvedlo, že současná administrativa chce stáhnout všechny vojáky z Afghánistánu do letošního 11. září.

„Jsem nyní čtvrtým americkým prezidentem, který dohlíží na americkou přítomnost v Afghánistánu. Dva republikáni. Dva demokraté,“ chystá se podle zveřejněných poznámek říci Biden. „Na pátého již tuto zodpovědnost nepřenesu,“ měl by doplnit.

„Šli jsme do Afghánistánu kvůli strašným útokům, k nimž došlo před 20 lety. To nemůže sloužit jako vysvětlení toho, proč bychom tam v roce 2021 měli zůstávat,“ píše se dál v přepisu chystaného proslovu.

USA podle Bidena nemohou nadále financovat válku s otevřeným koncem a čekat na to, až se v Afghánistánu objeví perfektní podmínky pro ukončení americké vojenské přítomnosti. „Nastal čas ukončit nejdelší americkou válku. Nastal čas, aby šli naši vojáci domů,“ řekne Biden.

Americký ministr zahraničí Antony Blinken ve středu před jednáním v bruselském sídle NATO uvedl, že jednotky Severoatlantické aliance opustí Afghánistán v koordinaci s vojáky Spojených států. V zemi jsou nyní i čeští vojáci, česká armáda jich tam může v současné době podle schváleného mandátu mít až 205. Od roku 2002 se jich v zemi vystřídalo několik tisíc.

Stahování vojáků začne 1. května

Spojené státy začnou společně se svými spojenci stahovat vojáky z Afghánistánu od 1. května. Ze země pak definitivně odejdou do 11. září, tedy do 20. výročí teroristických útoků na New York a Washington, kvůli nimž invazi původně zahájily. V proslovu v Bílém domě to ve středu oznámil prezident Joe Biden, podle kterého jsou důvody pro další setrvávání v Afghánistánu stále více nejasné.

„Spojené státy zahájí svůj konečný odchod (...) 1. května tohoto roku. Nebudeme zbrkle pádit k východu. Provedeme to zodpovědně, promyšleně a bezpečně, a učiníme to v plné spolupráci s našimi spojenci a partnery, kteří nyní mají v Afghánistánu více jednotek, než my,“ řekl prezident. USA mají nyní v zemi kolem 2500 vojáků.

Biden připomněl, že původním cílem operace bylo zamezit, aby afghánské území mohla jako zázemí využívat teroristická síť Al-Káida, což se podle něj podařilo. A jejího vůdce Usámu Bin Ládina americké speciální síly zlikvidovaly v jeho pákistánském útočišti počátkem května 2011, tedy už před deseti lety.

Stahování vojsk tak začne 1. května, kdy se USA podle smlouvy s povstaleckým hnutím Tálibán uzavřené předchozí administrativou Donalda Trumpa původně zavázaly zemi zcela opustit.

Biden rovněž poznamenal, že se USA musí do budoucna soustředit na teroristické hrozby, které se objevily na jiných místech světa než v Afghánistánu. Jako prioritu označil rovněž nutnost čelit asertivním ambicím Číny.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...