28. března 2012 10:36, aktualizováno  12:35 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

O Voldemorta z Mafiánského náměstí se zajímá i BBC

Lobbista Roman Janoušek opilý přejel ženu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lobbista Roman Janoušek opilý přejel ženu. | foto: iDNES.cz: Jiří Meixner

LONDÝN/PRAHA Odposlechového skandálu v Česku si všímá i britská BBC. Pražanům prý skandál se 'stínovým primátorem' otevřel oči. "Docela humorná konverzace plná nepatřičných přezdívek," hodnotí odposlechy britský server.

"Vyšlo najevo, že Janouškův vliv na pražskou politiku byl tak obrovský, že o něm  lze hovořit jako o "stínovém primátorovi", píše BBC a upozorňuje i na přezdívku, kterou pražskému kmotrovi přiřkli novináři, ta ostatně stojí i v titulku článku: Pád lobbisty Voldemorta. Tedy jméno zlosyna z Harryho Pottera, jehož jméno se nesmí ani vyslovit.

Ten, jehož jméno se na pražském magistrátě nevyslovovalo, ale veškerá obvinění odmítá. Spravedlnost Janouška podle BBC nakonec dohnala minulý pátek. Ne kvůli podezření z podplácení, praní špinavých peněz, manipulování veřejnými zakázkami či jinou korupční činností. Zatčen byl kvůli řízení v podnapilém stavu, v jehož důsledku vážně zranil jednapadesátiletou ženu. Britský novinář pak popisuje Janouškův pokus o útěk a nechybí ani citace novináře z Hospodářských novin, který scénu popsal jako "z Tarantinových filmů".

Kauza Romana Janouška se dostala i na stránky BBC

BBC upozorňuje, že k incidentu došlo v den, kdy byly zveřejněny odposlechy telefonátů s Pavlem Bémem. "Docela humorná konverzace sprostého škádlení a nepatřičných přezdívek," hodnotí webové stránky britské stanice.   

Mafiánské náměstí
"Většina Pražanů už dlouho věří, že jejich město místo zvolených zastupitelů řídí uzavřená klika bohatých podnikatelů a zkorumpovaných politiků. Nahrávky rozhodně nepřispěly k tomu, aby svůj názor změnili. Ne náhodou si lidé Mariánské náměstí, kde sídlí pražský magistrát, přejmenovali na Mafiánské náměstí," píše BBC.

Britský portál se pozastavuje i nad tím, že ačkoliv se Janoušek pokusil z místa činu utéct, nedostal pouta a není ani ve vazbě. "Mnoho Čechů v tom jistě spatřuje příznak společenského neduhu: existence bohatých a mocných, pro které platí odlišná pravidla. Porsche, kmotrovské poznávací značky, honosné vily, to vše jsou pro většinu Čechů symboly nečestně vydělaných peněz pomocí politických konexí a vlastní interpretace práva. Teprve teď ale Pražané zjišťují skutečný rozsah jejich vlivu", uzavírá BBC.

Lidovky.cz, jvJana Vrubelová

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!