27. února 2015 22:57, aktualizováno 28. 2 8:29 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Obama odsoudil zabití Borise Němcova. Putinova kritika zastřelili v Moskvě

Boris Němcov na snímku z března 2014. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Boris Němcov na snímku z března 2014. | foto: ČTK

MOSKVA V centru Moskvy byl zastřelen bývalý ruský vicepremiér a v současnosti vyhlášený kritik Kremlu Boris Němcov. Zprávy ruských agentur potvrdilo ruské ministerstvo vnitra. "Neznámý vystřelil čtyřikrát na Borise Němcova. Politik na následky zranění zemřel," řekl agentuře Interfax zdroj.

Podle policie neznámý útočník střelil Němcova čtyřikrát do zad. Rány vyšly z auta, které kolem politika projíždělo ve chvíli, kdy přecházel Velký kamenný most naproti Kremlu. Podle agentury Interfax bylo z auta vypáleno celkem sedm ran a Němcova zasáhly čtyři. K vraždě podle ministerstva vnitra došlo krátce před páteční půlnocí moskevského času (kolem pátečních 22:00 SEČ).

Ruská policie prohlíží tělo zavražděného Němcova.
Podle policie neznámý útočník střelil Němcova čtyřikrát do zad. Rány vyšly z...

Smrt Němcova, kterému bylo 55 let, přichází před plánovaným nedělním protestem proti vládě prezidenta Vladimira Putina.

Putin podle svého mluvčího vraždu odsoudil a uvedl, že to mohla být vražda na objednávku. Putin byl prý o vraždě okamžitě informován, vyjádřil soustrast a nařídil bezpečnostním složkám vyšetření případu, na které hodlá osobně dohlédnout.

Němcov byl ostrý kritik Putina. Napadal neefektivitu vlády, bující korupci a politiku Kremlu na Ukrajině, která zhoršila vztahy mezi Ruskem a západními zeměmi na nejhorší úroveň od konce studené války.

Zabití Němcova odsoudil americký prezident Barack Obama. Ve zveřejněném prohlášení vyzval ruskou vládu, aby uskutečnila „rychlé, nestranné a transparentní“ vyšetřování s cílem přivést pachatele před soud. Obama a Němcov se setkali v Moskvě v roce 2009.

Ukrajinského prezidenta Petra Porošenka zabití Němcova šokovalo. „Zabili Borise. Je těžké tomu uvěřit. Nepochybuji o tom, že pachatelé budou potrestáni. Dříve nebo později,“ napsal Porošenko na Twitteru.

Němcov byl mimo jiné zastáncem prozápadního kurzu Ukrajiny. To ve svém příspěvku na sociální síti Twitter ocenil i ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk, který napsal: „Ruský vlastenec a zároveň přítel Ukrajiny. Takhle nám zůstane v paměti Boris Němcov.“ „Boris Němcov byl neúprosným lídrem opozice, který kritizoval ty nejvýše postavené státní představitele v této zemi, včetně prezidenta Vladimira Putina. Jak vidíme, taková kritika je v Rusku životu nebezpečná,“ citovala reakci jednoho z nejmladších opozičních předáku Ilji Jašina agentura AP. Další opoziční aktivista Vladimir Milov se domnívá, že za útokem mohli stát i nacionalisté ovlivnění kremelskou propagandou.

Boris Jefimovič Němcov

Narodil se v roce 1959 v Soči. Byl známý ruský liberální politik, kritik prezidenta Vladimira Putina. V letech 1997-98, v době prezidentství Borise Jelcina, zastával funkci vicepremiéra. Původním povoláním je matematik a fyzik.

V letech 2007 až 2011 byl kvůli účasti na protestech třikrát zatčen. V jednom z případů byl odsouzen k 15 dnům vězení.   V roce 2010 se stal jedním z prvních signatářů opoziční kampaně s názvem Putin musí odejít

V době příprav ZOH v Soči  zveřejnil zprávu s názvem Zimní olympiáda v subtropech, která se zabývala výrazným předražením nových olympijských objektů a nízkou kvalitou jejich provedení. Němcov uvedl, že hry budou stát více než padesát miliard dolarů, přičemž rozkradeno z nich bude až šedesát procent


Politolog Stanislav Bělkovskij ale v rozhlasové stanici Echo Moskvy řekl, že podle něj Němcovova smrt nemůže nijak posloužit Putinovým zájmům.

Němcov zastával funkci vicepremiéra v 90. letech a byl považován za možného nástupce bývalého prezidenta Borise Jelcina. Po zvolení Putina prezidentem v roce 2000 se stal Němcov jedním z nejhlasitějších kritiků jeho vlády. Pomáhal organizovat pouliční protesty a psal o korupci státních úředníků, uvedla agentura AP.

„Nemůžeme vyloučit, že se jednalo o loupežné přepadení. Ale vzhledem k tomu, že je Němcov dlouholetý kritik Vladimira Putina, tak se bohužel nabízí varianta, že byl zastřelen,“ okomentoval pro Českou televizi informaci o Němcovově úmrtí politický geograf Michael Romancov. 

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!