Pátek 6. prosince 2019svátek má Mikuláš 1 °C polojasno Předplatné LN
12. září 2008 11:32 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Obama podpořil radar v Česku

Barack Obama | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Barack Obama | foto: AFP

NEW YORK/PRAHA Demokratický kandidát na prezidenta Spojených států Barack Obama tento týden otevřeně podpořil vybudování protiraketového štítu ve střední Evropě. Vyjádřil se tak v rozhovoru pro televizní stanici Fox News, přičemž v této souvislosti poukázal i na rusko-gruzínský konflikt.

Obama odmítl opakovaný argument Moskvy, že štít, jehož prvky mají být umístěny v Polsku a České republice, je namířen proti Rusku, a připomněl, že jde o obranné opatření.

Demokrat zároveň zdůraznil, že země v této části světa se nesmějí stát obětí zastrašování ze strany Ruska. "Vezmeme-li v úvahu to, co se stalo v Gruzii, domnívám se, že musíme vyslat jasný signál, že se Polsko a další země v tomto regionu nestanou předmětem zastrašování a agrese," prohlásil Obama s poukazem na to, jak ruské jednotky v srpnu rozhodně zmařily gruzínský pokus znovu vojensky ovládnout odštěpeneckou oblast Jižní Osetie.

Obama doposud ve své kampani nutnost vybudování protiraketového systému ve střední Evropě uznával jako součást ochrany USA a jejich spojenců před případnými střelami z Íránu a dalších nebezpečných zemí. Zpochybňoval ale účinnost budovaného systému i náklady na jeho výstavbu. Tvrdil, že Kongres
by neměl systém financovat, dokud testy neprokážou, že skutečně funguje. "Myslím si, že protiraketový štít je správná věc. Chci se ale ujistit o tom, že funguje," řekl i tentokrát v pořadu Billa O'Reillyho.

McCain je  jednoznačný zastánce štítu
Obamův sok v americké prezidentské kampani, republikánský kandidát John McCain je považován za jednoznačného zastánce principu raketové obrany, o níž říká, že může Washington ochránit před vydíráním ze strany "darebáckých" států a zároveň působit proti potenciálním hrozbám od strategických konkurentů, jako jsou Rusko nebo Čína.

V Polsku má být jako součást zamýšleného štítu umístěno deset antiraket a v České republice radar. Poláci dohodu s Američany po dlouhém jednání podepsali poté, co vypukl rusko-gruzínský konflikt kvůli Jižní Osetii. Česká republika podepsala základní dohodu s USA už předtím, ještě ji musí schválit parlament.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...