7. února 2019 14:03 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Obavy z brexitu sílí. Britští bankéři snížili odhad růstu ekonomiky

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: Reuters

Londýn Britská centrální banka ve čtvrtek snížila odhad letošního růstu domácí ekonomiky na 1,2 procenta z dříve očekávaných 1,7 procenta. Britské hospodářství se podle ní potýká s nejistotou kolem připravovaného odchodu země z Evropské unie i se zpomalováním růstu světové ekonomiky. Svou základní úrokovou sazbu banka nicméně podle očekávání ponechala beze změny na 0,75 procenta.

Letošní růst páté největší ekonomiky světa by byl podle nové prognózy centrální banky nejslabší za posledních deset let. Britská libra po zhoršení prognózy sestoupila vůči dolaru na nejnižší úroveň za více než dva týdny.

„Růst britské ekonomiky koncem roku 2018 zpomalil a začátkem roku 2019 vykazuje známky dalšího ochabování,“ uvedla centrální banka. „Toto zpomalování odráží zejména slabší aktivitu v zahraničí a větší dopady nejistoty kolem brexitu doma,“ dodala.

Britové se pro odchod své země z EU vyslovili v referendu, které se konalo v červnu 2016. Británie má EU opustit letos 29. března, britský parlament však zatím neschválil dohodu o podmínkách brexitu.

ČTK