Pondělí 25. ledna 2021svátek má Miloš 1 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Oběť americké justice je po 33 letech volná. Muže za mříže dostaly sporné otisky zubů

Neprávem odsouzený Keith Allen Harward opustil vězení po 33 letech. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Neprávem odsouzený Keith Allen Harward opustil vězení po 33 letech. | foto: Reuters

NEW YORK/PRAHA Byl odsouzen za vraždu a znásilnění, které nespáchal a odpykával si nezasloužený trest přes třicet let. V pátek se bývalý americký námořník Keith Allen Harward konečně dostal na svobodu. „Nejhorší je, že to zabilo moje rodiče. Někdo za to musí zaplatit,“ bědoval šedesátník krátce po opuštění nápravného zařízení ve Virginii.

Harward byl v roce 1982 neprávem odsouzený za vraždu Jesseho Perrona a znásilnění jeho ženy blízko loděnice ve virginském městě Newport News, kde tehdy sloužil u námořnictva. Strážný z loděnice u soudu dosvědčil, že Harwarda viděl vcházet do hlídaného objektu zakrváceného. Napadená žena nicméně podle serveru The Independent námořníka za pachatele nikdy neoznačila.

Znalecké svědectví se zakládalo na otiscích zubů na noze znásilněné ženy. Virginský soud ve čtvrtek rozhodl, že zkouška DNA prokázala Harwardovu nevinu.

Harward se poprvé po třech desítkách let nadechl svobody v pátek odpoledne. Nyní se vrací do rodného města v Severní Karolině, aby s pomocí své rodiny „začal znovu žít“. Bezprostředně po propuštění poděkoval svým právníkům, které označil za hrdiny. Jedním dechem také zabědoval nad tím, že jeho znovunabytou volnost nemohli vidět rodiče. „To je na celé věci nejhorší. Zabilo je to, zdevastovalo,“ řekl médiím. Postěžoval si, že se kvůli výkonu trestu nemohl účastnit jejich pohřbu. „Za to někdo musí zaplatit,“ dodal.

Námořníkův osud se v roce 2014 dostal do hledáčku neziskové organizace The Innocence Project. Ta se od roku 1992 věnuje věznění potenciálně nespravedlivě odsouzených a vyžaduje u soudů zpětné přezkoumání pomocí testů DNA. I v Harwardově případě aktivisté po soudu požadovali otestování vzorku DNA ze spermatu, které se našlo na místě činu.

Sporná metoda se využívá i v současnosti

Zpětný test odhalil, že se nalezené DNA shoduje s genetickým profilem Jerryho L. Crottyho, který na námořnické základně sloužil společně s Harwardem. Crotty zemřel v roce 2006 ve věznici v Ohiu, kde si odpykával trest za únos.

„Keith Allen Harward je přinejmenším pětadvacátou osobou, kterou soud v USA chybně odsoudil nebo obžaloval na základě otisku zubů,“ uvedla právnička organizace Innocence Project Dana Delgerová. Varovala před zaostalostí a nevědeckostí této formy důkazní evidence. „Pokud navzdory těmto případům budeme pokračovat v dokazování prostřednictvím otisků zubů, nic jsme se nenaučili,“ dodala.

Srovnání otisku zubů na kůži nebo oblečení oběti s otiskem pořízeným zubařem u soudu nadále hraje v některých procesech ve Spojených státech rozhodující roli, ačkoliv se dlouhodobě jedná o spornou metodu.

Průkaznost otisku skusu je podle zastánců této metody srovnatelná s otisky prstů nebo testy DNA. Odpůrci namítají, že věda takovou míru spolehlivosti nikdy nepotvrdila. Otisk kousnutí na kůži může být libovolně zdeformován (vzhledem k plastičnosti pokožky), chybí i důkazy o tom, zda je otisk lidského skusu podobně jedinečný jako otisky prstů.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

PŘÍBĚH ZE ŽIVOTA: Těhotenství bylo bezproblémové, později měl malý Honzík epileptické záchvaty i 30krát denně
PŘÍBĚH ZE ŽIVOTA: Těhotenství bylo bezproblémové, později měl malý Honzík epileptické záchvaty i 30krát denně

Šestiletý Honzík Hanuš se narodil s vrozenou vývojovou vadou pravé ruky. Když bylo malému půl roku, lékaři mu diagnostikovali opoždění...