Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Obřízkou zabil mladou dívku. Zaplatil, abychom mlčeli, říká rodina

Svět

  6:00
Třináctiletá Egypťanka Sohair Batáová zemřela poté, co na žádost své rodiny podstoupila ženskou obřízku. Lékař, jenž operaci provedl, nyní před soudem čelí obvinění z dívčina zabití. V zemi, v níž je podle UNICEF obřezáno devět žen z deseti, se jedná o bezprecedentní proces, napsal The Guardian.

Třináctiletá Sohair Batáová podstoupila ženskou obřízku. Na následky zákroku zemřela. foto: Guardian.co.ukReprofoto

Třináctiletá Sohair ze severoegyptské vesničky Dijarb Bektaris zemřela na začátku loňského června. Dívčinu smrt zavinil podle pitevní zprávy "prudký pokles krevního tlaku zapříčiněný šokovým stavem", který nastal v důsledku zákroku. Lékař Raslan Fadl, který Sohair operoval, tento čtvrtek stanul před egyptským soudem, kde čelí žalobě z úmyslného zabití.

Fadl však odmítá, že by se čímkoli provinil, a tvrdí, že Sohair zemřela na následky alergické reakce vyvolané antibiotiky, jež jí byla kvůli operaci podána. Proces je vykonstruovaný a mohou za to lidsko-právní aktivisté. "Všechno si to vymysleli ti psí synové," řekl reportérovi listu The Guardian.

Obhájci lidských práv začali bojovat za řádné vyšetření dívčina úmrtí, když rodina stáhla svou původní výpověď. V té doktora Fadla obvinila, že Sohair zabil a požadovala pro něj trest. Bez potřebných svědků policie vyšetřování uzavřela. Dívčin strýc se nedlouho poté lokálnímu listu svěřil, že lékař je výměnou za jejich mlčení uplatil 20 000 egyptských liber (přibližně 56 000 korun), uvedl The Huffington Post. Díky kampani, na níž se podílely jak neziskové, tak vládní lidsko-právní organizace, se případ povedlo znovu otevřít a nakonec dostat před soud.

ČTĚTE TAKÉ:

Zákon nic nezastaví

Egyptské ministerstvo zdravotnictví zakázalo vykonávání ženské obřízky v lékařských zařízeních už v roce 1997, o deset let později, po smrti dvanáctileté Budour Šakerové, následoval plošný zákaz. Legislativa však ženské obřízce přítrž neučinila. Podle výzkumu UNICEF je obřezáno až 90 % vdaných Egypťanek ve věku 15-49 let, a přestože stoupenkyň zákroku pomalu ubývá (82 % v roce 1995 vs. 63 % v roce 2008), především ve venkovských oblastech je obřízka stále považována za nejen nutné, ale pro dívky dokonce blahodárné opatření.

Šedesátník Mustafa, soused Sohaiřiny rodiny, ani netuší, že obřízka je nyní nelegální. "Všechna naše děvčata jsou obřezaná. Copak by neměla být?" podivil se dotazu Guardianu. O dvacet let mladší Naga o zákonu sice ví, ale tradice je jí přednější. "Obřezáváme všechny naše děti - říkají, že je to pro naše holčičky dobré. Zákon nic nezastaví, budeme pokračovat. Dělali to naši předci a budeme to dělat i my," je přesvědčená.

Špinavé nehty také ostříháte

Zákroku se zastávají i místní lékaři, přestože (pravděpodobně ve strachu z postihu) tvrdí, že jej neprovádějí. Podle doktora Ahmeda Mašádího je operace pro děvče prospěšná, neboť ji zbaví nečistých partií, což jí dobře poslouží v manželství - nebude svého partnera podvádět a bude mu dobrou ženou. "Odstranění (klitorisu) z ní udělá důstojnější bytost. Když máte špinavé nehty, neostříháte si je snad?" prohlásil.

Ženská obřízka

  • Tzv. ženská obřízka (odborně infibulace) je zákrok, při němž jsou odstraněny některé či veškeré ženské vnější pohlavní orgány (na základě rozsahu amputovace je rozlišováno několik typů obřízek).
  • Provádí se z kulturně-společenských, nikoli lékařských důvodů.
  • S následky ženské obřízky žije přibližně 140 milionů žen.
  • Zákrok s sebou nese vysoké riziko vážných zdravotních komplikací.

Šokující přirovnání dokládá, jak hluboké zapustila praxe ženské obřízky kořeny. Netkví však v náboženství, přesněji řečeno v islámu, jak se mnozí mylně domnívají - Korán ženskou obřízku nezmiňuje a egyptský Velký muftí ji dokonce zakázal fatvou, upozorňuje Guardian. Své dívky navíc nechávají obřezávat i místní křesťanské komunity. Ženská obřízka tak představuje komplexní kulturně-společenský problém, se kterým je velmi obtížné bojovat.

Potvrzuje to i Ahmed Dahábí, náčelník oblastní policie. "Zatknout doktora je hrozně těžké. Operace jsou tajné, nevíte, kdy a kde k nim dojde. A pokud ho chcete zadržet legálně, tak jedině s dokumenty od prokurátora. Jenže nevíte, kde bude zákrok provádět, takže vám nezbývá, než ho přistihnout přímo při činu, nebo čekat, jestli to nenahlásí otec (dívky). Jenže ten popře, že se cokoli stalo," popsal policista.

Proces s Raslanem Fadlem podle všeho skončí mimosoudním vyrovnáním, obě strany už prý uzavřely patřičné dohody. Je to však první soud svého druhu, a jako takový představuje v dalším boji s ženskou obřízkou důležitý precedens, uzavírá Guardian.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!