Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Obyvatelé Falkland oplakávají svoji osvoboditelku

Svět

  21:22
LONDÝN - Jen málokdo na světě si připomněl osobnost britské expremiérky Margaret Thatcherové s takovou vděčností jako obyvatelé Falklandských ostrovů na jihu Atlantiku. Konzervativní premiérka v roce 1982 razantně skoncovala s okupací ostrovů argentinskou armádou, kterou na britské zámořské území vyslal tehdejší diktátor Leopoldo Galtieri. Po deseti týdnech bojů britské jednotky z Falkland argentinské vojáky vytlačily.

Skupina britských výsadkářů vzdává hold Margaret Thatcherové v Port Stanley na Falklandech. foto: Reuters

Smrt Thatcherové přináší obyvatelům ostrovů těžké chvíle smutku, řekl agentuře Reuters Mike Summers, šéf osmičlenného falklandského zastupitelského sboru. "Je mimo veškerou pochybnost, že Thatcherová chovala k obyvatelům Falkland mimořádnou náklonnost. Stála v čele těžkých bojů za jejich osvobození a byla šťastná z návratu svobody." Obyvatelé souostroví titulují expremiérku "náš Winston Churchill".

Během války o Falklandy v roce 1982 přišlo o život 650 argentinských a 255 britských vojáků. Krize začala argentinskou invazí 2. dubna, boje skončily osvobozením hlavního města Port Stanley 14. června.

Na Falklandy si činí nárok Argentina

Argentina si dodnes na Falklandy činí nárok a ostrovy vytrvale označuje španělským jménem "Las Malvinas". Prezidentka Cristina Fernándezová opakovaně Londýn vyzývá k jednání o jejich osudu. Británie takové rozhovory odmítá do doby, než o ně požádají sami ostrované. Ti se však v březnovém referendu jasně vyslovili pro zachování statusu britského zámořského území.

Britské vlajky byly  na ostrovech spuštěny na půl žerdi a místní organizují velkou zádušní mši. "Pro Falklanďany byla Thatcherová tím, čím byl v roce 1940 pro Velkou Británii Winston Churchill," prohlásil šedesátiletý Tim Miller, který na ostrovech prodává květiny a upomínkové zboží. "Thatcherová byla ve správně době na správném místě. Udělala, co bylo zapotřebí."

Jedna z hlavních silnic na hlavním falklandském ostrově je pojmenovaná po Thatcherové. Mnozí ze starších domorodců si na návštěvy bývalé premiérky dobře pamatují. "Mluvil jsem s ní asi jen pět minut, ale věděla o Falklandech všechno. Znala problémy našeho zemědělství, znala náš způsob života," řekl Reuters Miller.

Autoři: ,

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat