Úterý 5. července 2022, Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Obyvatelé Falkland oplakávají svoji osvoboditelku

Svět

  21:22
LONDÝN - Jen málokdo na světě si připomněl osobnost britské expremiérky Margaret Thatcherové s takovou vděčností jako obyvatelé Falklandských ostrovů na jihu Atlantiku. Konzervativní premiérka v roce 1982 razantně skoncovala s okupací ostrovů argentinskou armádou, kterou na britské zámořské území vyslal tehdejší diktátor Leopoldo Galtieri. Po deseti týdnech bojů britské jednotky z Falkland argentinské vojáky vytlačily.

Skupina britských výsadkářů vzdává hold Margaret Thatcherové v Port Stanley na Falklandech. foto: Reuters

Smrt Thatcherové přináší obyvatelům ostrovů těžké chvíle smutku, řekl agentuře Reuters Mike Summers, šéf osmičlenného falklandského zastupitelského sboru. "Je mimo veškerou pochybnost, že Thatcherová chovala k obyvatelům Falkland mimořádnou náklonnost. Stála v čele těžkých bojů za jejich osvobození a byla šťastná z návratu svobody." Obyvatelé souostroví titulují expremiérku "náš Winston Churchill".

Během války o Falklandy v roce 1982 přišlo o život 650 argentinských a 255 britských vojáků. Krize začala argentinskou invazí 2. dubna, boje skončily osvobozením hlavního města Port Stanley 14. června.

Na Falklandy si činí nárok Argentina

Argentina si dodnes na Falklandy činí nárok a ostrovy vytrvale označuje španělským jménem "Las Malvinas". Prezidentka Cristina Fernándezová opakovaně Londýn vyzývá k jednání o jejich osudu. Británie takové rozhovory odmítá do doby, než o ně požádají sami ostrované. Ti se však v březnovém referendu jasně vyslovili pro zachování statusu britského zámořského území.

Britské vlajky byly  na ostrovech spuštěny na půl žerdi a místní organizují velkou zádušní mši. "Pro Falklanďany byla Thatcherová tím, čím byl v roce 1940 pro Velkou Británii Winston Churchill," prohlásil šedesátiletý Tim Miller, který na ostrovech prodává květiny a upomínkové zboží. "Thatcherová byla ve správně době na správném místě. Udělala, co bylo zapotřebí."

Jedna z hlavních silnic na hlavním falklandském ostrově je pojmenovaná po Thatcherové. Mnozí ze starších domorodců si na návštěvy bývalé premiérky dobře pamatují. "Mluvil jsem s ní asi jen pět minut, ale věděla o Falklandech všechno. Znala problémy našeho zemědělství, znala náš způsob života," řekl Reuters Miller.

Autoři: ,

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Mohlo by vás zajímat