13. července 2018 11:41, aktualizováno  16:46 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Obyvatele grónské vesničky ohrožuje obří ledovec. Kvůli tsunami probíhá evakuace

Ledovec nad Innaarsuitem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ledovec nad Innaarsuitem. | foto: Reuters

GRÓNSKO Doslova ledovec jako hora ohrožuje malou vesnici Innaarsuit na pobřeží Grónska. Ledovec se u osady objevil v úterý a momentálně zůstává na místě. Jen malý úlomek z něj už ale způsobil velké vlny. Obyvatelé se proto bojí téměř bleskového zatopení.

Ledovec masivních rozměrů v úterý připlul k břehu Grónska do míst, kde se nachází vesnice  Innaarsuit, ve které žije okolo 170 obyvatel. Ti, kteří bydlí v ohrožené zóně u pobřeží, byli již evakuováni do vyšších poloh, píše Reuters.

Obyvatelé se obávají, že potopení gigantické masy ledu by mohlo způsobit bleskové zvednutí hladiny a zatopit jejich obydlí vlnou tsunami. Na YouTube už se objevilo video, na kterém obří kus ledu padá do moře a vyvolává velké lny směřující k obydlím.

„Cítíme obavy mezi obyvateli. Jsme zvyklí na velké ledovce, ale takhle velký jsme ještě neviděli,“ řekla Susanna Eliassenová, členka rady Innaarsuitu.

Obří ledovec se momentálně tyčí nad vesnicí, jejíž jméno znamená v překladu „typické útesy“, a přes čtvrteční noc se podle místních nepohnul. Podle nich je jediná šance, jak se ho zbavit, je doufat, že ho odvane pryč silný vítr.

Loňské léto zemřeli při podobné události čtyři lidé poté, co vlna způsobená ledovcem smetla jejich obydlí.

Michal Bernáth

Autor

Michal Bernáthmichal.bernath@lidovky.czČlánky

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.