30. července 2018 14:15, aktualizováno  18:34 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ochránci turistů zastřelili v sebeobraně ledního medvěda. Společnost čelí kritice

Zabitý lední medvěd. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zabitý lední medvěd. | foto: Guvernér Svalbardu

SVALBARD/PRAHA V sobotu lední medvěd napadl jednoho ze strážců z německé výletní lodi na souostroví Svalbard mezi Norskem a severním pólem. Další z průvodců na chráněné zvíře v sebeobraně vystřelil a medvěd následně zemřel. Podle agentury DPA lékaři napadeného muže v pondělí propustili z nemocnice. Společnost provozující výlety teď čelí kritice, Norsko však postup hlídky hájí.

Norské úřady hájí postup takzvané medvědí hlídky z německé výletní lodi MS Bremen, která v sobotu na souostroví Špicberky zabila medvěda poté, co napadal jednoho z jejích členů. Policejní mluvčí Ole Jakob Malmo v pondělí agentuře AP řekl, že se šelmu hlídka nejprve pokusila zastrašit, až pak střílela. 

„Incident se odehrál, když čtyřčlenný personál strážců před ledními medvědy, kteří jsou podle zákona vždy přítomní na palubě výletní lodi, připravovali loď k odplutí,“ uvedla na svém Facebooku německá společnost Hapag Lloyd Cruises. Strážci si nevšimli jednoho ledního medvěda a ten zaútočil na jednoho z nich. Další se snažili zvíře zahnat, ale nepodařilo se jim to.  Podle policejního mluvčího Oleho Jakoba Malmoa se medvěda nejprve pokusili zastrašit tím, že „křičeli a vydávali hlasité zvuky a také výstřelem ze signální pistole, ale bez úspěchu“.

„Museli jsme zasáhnout z důvodů sebeobrany a ochrany života napadené osoby,“ uvedla společnost. „Je nám neuvěřitelně líto, že k incidentu došlo.“ Strážci měli na starost ochranu před divokou zvěří a měli odpovědnost za další 155 lidí, kteří byli na palubě výletní lodi.

Napadený průvodce, jehož jméno nebylo zveřejněno, byl převezen helikoptérou do nemocnice, uvedla německá firma, která zařizuje výlety lodí po severských ostrovech.

„Byl dopraven vrtulníkem, již při převozu reagoval a v současnosti je pod lékařským dohledem,“ uvedl mluvčí společnosti Negar Erminan s tím, že průvodci nehrozí po napadení jakékoliv ohrožení života. Dvaačtyřicetiletý Němec utrpěl lehké zranění hlavy a v pondělí byl propuštěn z nemocnice.  Erminam dodal, že všechny lodě plující na severní souostroví mají na palubě strážce právě kvůli ochraně před ledními medvědy.

Norské úřady podle deníku the Independent uvedly, že lední medvěd strážce napadl, když skupina turistů z výletní lodi MS Bremen přistála na nejsevernějším z ostrovů souostroví Svalbard, který je známý svou drsnou přírodou, ledovci a výskytem sobů a medvědů.

Držte se pravidel

Turistika v arktické oblasti v posledních letech značně narostla. V současnosti probíhá hlavní sezóna, během které z přístavu Longyearbyen vypluje během jednoho týdne na osmnáct výletních lodí.

„Když se nacházíte v takovémto ekosystému jako turista, objevitel nebo vědec, máte zodpovědnost za následování pravidel, které zajistí, že budete v bezpečí a že nepřijdete do styku s divokou zvěří, jakou jsou lední medvědi,“ uvedl pro CNN ochránce přírody Jeff Corwin. „Je to neuvěřitelná tragédie.

Společnost pořádající výlety do severských oblastí v současnosti čelí kritice za zabití ledního medvěda ze strany odborníků i celebrit. „Turismus... Opět prokázal, jak umí škodit životnímu prostředí,“ napsal na Twitter biolog Adam Hart.

29.července 2018 v 16:12, příspěvek archivován: 30.července 2018 v 14:09

Tourism...again proving itself to be harmful to wildlife https://t.co/1ebeLpx7x7

„Pojďme co nejblíž k polárnímu medvědovi v jeho přirozeném prostředí a pak ho zabijeme, pokud se přiblíží až moc. Blbouni,“ reagoval na zabití zvířete britský herec a komik Ricky Gervais.

29.července 2018 v 10:08, příspěvek archivován: 30.července 2018 v 14:09

"Let's get too close to a polar bear in its natural environment and then kill it if it gets too close". Morons. https://t.co/FEPt0sYOtF

Německá společnost Hapag Lloyd Cruises, jejímž je napadený člen posádky zaměstnancem, nabízí výlety do Arktidy. Na webových stránkách slibuje zájemcům mimo jiné to, že je dopraví do míst, „kde vládnou lední medvědi“. Desetidenní výlet s MS Bremen, kterého se může zúčastnit až 160 turistů, stojí nejméně 5810 eur (téměř 150 tisíc Kč).

mhMartin Hampejs, ČTK

Najdete na Lidovky.cz