Pondělí 6. července 2020Den upálení mistra Jana Husa 24 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Odborník na praní špinavých peněz skončil u soudu. Americký profesor sám ‚vypral‘ 3 miliony dolarů

Profesor Bruce Bagley. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Profesor Bruce Bagley. | foto: University of Miami

MIAMI/PRAHA Profesor z univerzity v Miami Bruce Bagley byl jedním z největších odborníků na praní špinavých peněz, který spolupracoval s federálními i místními úřady na Floridě. Teď se ukazuje, že se pokusil skrýt příjmy z korupčního jednání venezuelské vlády ve výši 3 milionů dolarů.

„Měl jsem vědět, že peníze, které byly součástí těchto událostí, pocházely z nezákonných aktivit,“ uvedl u federálního soudu na Manhattanu čtyřiasedmdesátiletý profesor Bagley začátkem týdne. Přiznal, že se podílel na dvou případech praní špinavých peněz a soudci, se kterým mluvil přes videokameru kvůli probíhající pandemii, sdělil i jména svých společníků. Čelí tak trestu pěti let odnětí svobody a pokutě 474 tisíc dolarů (přibližně 11 milionů korun).

Bagley působí jako profesor mezinárodních vztahů a platí za jednoho z největších expertů na praní špinavých peněz. Na téma dokonce sepsal několik publikací a v minulosti byl pozván jako odborník i před americký Kongres, aby poslancům vysvětlil některé události, informovala agentura AP, která v minulosti sama Bagleyho žádala o komentáře.

Jeho akademická práce však přišla vniveč, když začal pracovat jako konzultant pro miamského podnikatele Alexe Saaba. Podle dvou zdrojů AP, které hovořily s agenturou pod podmínkou anonymity, si businessman najal Bagleyho, aby mu pomohl zařídit studentské vízum pro jeho syna a aby mu následně pomohl s investicemi ve Střední a Jižní Americe.

Profesor začal spolupracovat se Saabem v roce 2017. Každý měsíc měl přijímat přibližně 200 tisíc dolarů (4,6 milionu korun) od nejmenované potravinářské společnosti se sídlem ve Spojených arabských emirátech. Další peníze pak putovaly přes konto ve Švýcarsku.

Bagley převáděl 90 procent peněz na účty, které kontroloval jistý Jorge Luis Hernandez, aby skryl jejich původ. Sám si nechával deset procent jako provizi. V procesu pokračoval i poté, co byl jeden z jeho účtů zmrazen kvůli podezřelým aktivitám. Peníze přitom pocházely z úplatků z Venezuely.

Loni v červenci administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalila na podnikatele Saaba sankce. Muž měl údajně vést masivní korupční síť, která profitovala z programu na dovoz jídla do Venezuely. V ten samý den jej pak úřady obvinily z praní špinavých peněz, které mělo být spojené s venezuelským programem na podporu výstavby nových domů.

Kamarád informátor

Tento týden se u soudu ukázalo, že právě Hernandez seznámil Saaba s Bagleyem. A zároveň to, že americké úřady Hernandeze velice dobře znají, ale pod aliasem Boliche. Pracoval totiž po více než deset let jako informátor federální agentury DEA, která se zabývá bojem s narkotiky. Pomáhal s identifikací narkobaronů z Kolumbie, ve které se narodil. Agentura AP upozornila, že Hernandez měl pro DEA velkou cenu, jelikož „měl výsledky“.

Bagley, který byl především znalcem kolumbijského podsvětí, se znal s Hernandezem po několik let, a dokonce se za něj zaručil, když Kolumbijec žádal v USA o azyl. Profesor u soudu uvedl, že věděl, že peníze pochází z nekalého jednání, o korupčním schématu však netušil.

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

Schizofrenní žena, nechtěná emigrace. Zachránila ho Nemocnice na kraji města

Herci Ladislav Chudík a Miloš Kopecký v televizním seriálu Nemocnice na kraji... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Kde je hranice skutečné lásky? Kdy končí vztah a začíná tyranie? Ladislav Chudík na tyto otázky dlouhé roky marně...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Tygr ussurijský v Zoologické zahradě Olomouc | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!